(KOS Medya, 20 Haziran 2015)

Yaşam savunucuları, bugün İstanbul’un sonunu getirmeye kasteden katil projelerin başlangıç vuruşu olan 3. köprünün inşaatındaydı. 8. İdare Mahkemesi’nin; 3. köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin verdiği karardan sonra, Kuzey Ormanları Savunması’nın şantiye alanına yaptığı eylem çağrısıyla buluşan yaşam savunucuları, kararı öğle saatlerinde köprünün Garipçe ayağında bulunan suç mahallinde ilgililere doğrudan tebliğ etti.

IMG_20150620_154458

7 Temmuz 2013’te yine Garipçe kavşağında bisiklet aktivistleri ve Gezi direnişçileri köprüye karşı eylemde buluşmuştu. Kuzey Ormanları Savunması’nin bir anlamda sene-i devriyesini işaretleyen bugünkü eylemde bisiklet aktivistleri yine hazır bulundu. Alandan ayrılışları sırasında hep bir ağızdan “Köprüyü yıkalım, bisiklete binelim!” sloganı atıldı.

bup

Yaşam üstüne pazarlık olmaz!

7 Haziran seçimlerinin ardından, sermaye iktidar bloğunun can simidi gibi sarılmaktan başka çaresi olmayan katliam projeleri pazarlık konusu olmaya başlamışken, yaşam savunucuları mahkemenin aldığı kararı sokağın ve direnişin baskısıyla uygulatma sürecinde.

Eylem noktasına vardığında, planı iptal edilen bağlantı yollarının inşaatının sürdüğünü gören yaşam savunucuları, kararı uygulamayan yetkilileri suçüstü yakalamış oldu. Mahkeme kararının dev boyutlardaki çıktılarıyla inşaatın girişine dayanan Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri, kararın doğrudan tebliği için inşaat yetkilisini çağırdı. Çağrı üzerine Jandarma TOMA’sı belirdi (Yaşam savunucularının, Haziran ortası sıcağında biraz olsun ferahlamak için TOMA’dan su sıkılması talebi ise kabul görmedi).

IMG_20150620_211414

Fakat sürmekte olan inşaatın yetkilisinin de alanda bulunmadığı ortaya çıktı. Daha sonra “yetkili” olarak Personel Müdürü Özgür Kaya göründü ve karar eyleme destek veren HDP Milletvekili Prof. Beyza Üstün, CHP Milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem ve CHP Parti Meclis Üyesi Yasemin Cankurtaran Öney ile birlikte kendisine doğrudan okunarak tebliğ edildi.

811710110_119497

“İnşaatı durdurmaya gelenlerin güvenliğini sağlamak için” alanda bulunduğunu iddia eden Jandarma ise, eyleme buluşma saatinden sonra katılmak üzere alana gelen yaşam savunucularını ise kimlik kontrolünden geçirdi ve alana bırakmamaya çalıştı.

jand

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

“Diren orman, diren İstanbul”, “Üçüncü köprü cinayettir”, “Hizmet değil bu bir cinayet”, “Ormana, ağaca, yeryüzüne özgürlük!”, “Kapanır yaralar, yükselir ormanlar!” sloganlarını atan aktivistler, Gezi Direnişi’nden bu yana geçen iki seneyi aşan katil projelere karşı mücadeleyi, eyleme destek verircesine üstlerinden geçen göçmen kuşlara selam ile büyüterek sürdüreceklerinin sözünü vererek alandan ayrıldı: “Yine geleceğiz!”

kuş IMG_20150620_154649

8. İdare Mahkemesi’nin 3. köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin verdiği karar şöyle: 25.05.2015_iptal kararı_2014-289