(Diken – 22 Haziran 2015)

Hakkında sayısız dava bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın hizmet binası için Atatürk Orman Çiftliği’nden sekiz dönümlük arazinin Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınıyor.

Başbakanlık’tan Cumhurbaşkanlığı’na

2

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin dün olağanüstü toplantısında görüşülen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kullanımına yönelik daha önce Başbakanlığa tahsis edilen sekiz dönümlük Atatürk Orman Çiftliği, Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edildi.

Ankara Mimarlar Odası, bundan önce de Meclis kararı ile aynı arazinin Başbakanlık’a tahsis edilmesine karşı dava açmıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantıyla araziyi Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etme hamlesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni bir kez daha harekete geçirdi.

‘Parsel parsel tahsise dava’

Oda, yeni kararı da mahkemeye taşıyacağını duyurarak, “AOÇ arazilerinin Atatürk’ün  vasiyeti  ve şartlı bağışı ihlal edilerek, parsel parsel yapılan tüm tahsislerine dava açmayı bir borç biliyoruz”açıklamasını yaptı.

“8 dönümlük AOÇ arazisinin Başbakanlığa tahsisine ilişkin açtığımız davanın mürekkebi kurumadan, aynı alanın Kaçak Saray’a devredilmesi de hukuksuzdur, bu kararı da yargıya taşıyoruz” diyen Candan sözlerine şöyle devam etti: “Atatürk Orman Çiftliği alanları ile ilgili yapılan tüm devirler hukuksuzdur, ister başbakanlığa yapılsın, ister Cumhurbaşkanlığına hepsi hukuksuzdur.”

Candan, “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının hangi amaçla kullanılacağı bellidir. 5659 sayılı AOÇ kanuna  göre özel kanun çıkartılmadan yapılan tüm devirler geçersizdir. Kanunsuz yapılan devir  ve tahsislerle ilgili, büyük dava hazırlığımız başladı. Bu hukuksuz uygulamaları gerçekleştirenler, yargı önünde hesap vereceklerdir” dedi.