(direnemek.org, 22 Haziran 2015)

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon şirketlerinin CMLKK Havaalanları İnşaatı Adi Ortaklığı adıyla ihalesini kazandığı 3. Havalimanı inşaatı, çevre katliamından sonra yaşanan iş kazalarıyla da tartışma konusu oldu. Bir işçi “Sürekli arabalar devriliyor. Çünkü çalışma sahası bataklık. Neredeyse 16 saat çalışıyorsun. Çay saati yok, mola yok. Nefes almak yok. Tatil yok” sözleriyle çalışma koşullarını anlattı.

YURTDIŞINDAN ŞOFÖR GETİRDİLER

İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi, geçen günlerde havalimanı inşaatında çalışacak firmalar için gazetelere ilan verdi. İstanbul yeni havalimanı inşaatı şantiyesinde çalışacak hafriyat taşeronlarına ihtiyaç vardır’ yazılı ilan veren İGA, ayrıntıları ise şöyle sıradı: “Araçlar 6X4 20 m3 damper ölçüsünde kamyon veya hafriyat tırı olmalıdır. Araçlar 2012 model ve üstü olmalıdır. Firmaların araç sayısı minimum 25 adet olmalıdır. Çalışmalar, yer ölçümü m3 üzerinden hesaplanacaktır.” İGA Havalimanı CEO’su Yusuf Akçayoğlu da 19 Haziran’da yaptığı açıklamada “Havalimanı alanının kamulaştırma kararının yürütmesinin durdurulması”na ilişkin haberleri yalanmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Birkaç gündür çıkan asılsız haberlerin aksine geçen haftadan bu yana ulusal gazetelerimizin çoğunda göreceğiniz üzere projeyi değil durdurmak daha da hızlandırmak için Türkiye genelindeki tüm hafriyat firmalarını davet ediyoruz.”
Şirketin gazetelere verdiği ilan ilk değil. Çalışmaların başladığı günden bu yana çeşitli internet sitelerinde işçi alımı yapılacağı duyuruldu. Hatta projede çalışacak işçi bulunamayınca yurtdışından kamyon şoförü bile getirtildi. İşçi sıkıntısı yaşanmasının sebebi, projenin hızlanması değil, şantiyedeki zorlu çalışma koşulları.

VİETNAM’DAN İTHAL ŞOFÖR
Daha öncede projede çalışacak işçi yetersizliğinden yurtdışından kamyon şoförü getirtilmişti. 750 kamyon şoförü ihtiyacına karşın sadece 85 kişi iş için müracaat edince, Vietnam’dan kamyon şoförü getirebilmek için ilgili bakanlık ve kurumlardan izin alınmıştı. Bir süre daha bekleyip eğer Türkiye’den kamyon şoförü bulunamazsa, ilk etapta ’50 ithal kamyon şoförü’ getirilmesi planlanıyor.

Eski kömür ocaklarının bulunduğu bataklık alandaki havalimanı şantiyesinde sık sık iş kazaları yaşanıyor. Basının girişine izin verilmeyen şantiye alanındaki kazalar kamuoyundan da gizleniyor. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğine uygun koşullarda çalıştırılmıyor. 16 saate varan çalışma programı karşısında işçiler en fazla birkaç hafta dayanabiliyor ve istifa ediyor.
Şantiyede 2 buçuk ay şoför olarak çalışan bir işçi, hemen her gün bir kazayla karşılaştıklarını belirtti: “Sürekli arabalar devriliyor. Çünkü çalışma sahası bataklık. Orada olduğum süre içinde ölümlü kazalar gördüm. Rampanın altında kalan, devrilen aracın altında kalan… İşçilerin güvenliğini ana firma CMLKK’nın sağlaması lazım. Şantiye alanı olduğu için basının haberi olmadan olayın üzerini kapatıyorlar” dedi.

‘İŞÇİLER EN ÇOK 2 AY DAYANIYOR’

Çok ağır şartlarda çalıştıklarını vurgulayan işçi şöyle devam etti: “Normal şartların üzerinde neredeyse 16 saat devamlı çalışıyorsun. Çay saati yok, mola yok. Nefes almak yok. Tatil yok. İnsanlık dışı bir çalışma. Orada durmak yok. Diyelim şoför ihtiyacını gidermek için arabayı durdurdu. Uydudan gördükleri için ‘neden durdun’ diye tepesine dikiliyorlar. Söyledikleri maaşı da vermiyorlar. İşçiler birkaç kez maaş için SSK’ya şikayet etti. Müfettişler gelip inceleme yapmadı. Şirketi arayıp hakkınızda şikayet var diyorlar. Telefonla iş bitiyor.”
Şantiyede Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce işçi çalıştığını anlatan işçi “Ben taşeron firmadaydım. Sadece biz 600-700 kişiydik. Dışarıdan yabancı işçiler de getirmişlerdi. Orada 2 aydan fazla çalışan çok az adam var. Bir haftada, iki haftada bırakıp gidiyor. Bir gördüğünü bir daha görmüyorsun. Ben iki buçuk ayda personelin tamamen değiştiğini gördüm. Kimi ortamı görüp daha kayıt olmadan gidiyor. Çalışma şartları ağır olduğu için ben de işi bıraktım” ifadelerini kullandı.

ÖLÜMLÜ KAZALAR YAŞANDI

İlk etabı 29 Ekim 2017’de tamamlanması beklenen 3. Havalimanı inşaatında bazı iş kazaları da ölümle sonuçlandı. 9 Temmuz 2014’te Akpınar köyündeki şantiye alanında dolgu çalışması yapan iş makinesi, hafriyat kayması sonucu gölete düştü. Osman Ceylan isimli operatörün cenazesi saatler süren çalışmaalrın ardından göletten çıkartılabildi. Havalimanı inşaatından hafriyat taşıyan Turgut Demircan yönetimindeki kamyon da, 12 Mart 2015 günü Arnavutköy yolunda devrildi. Sürücü Demircan hayatını kaybetti. Kamyonun olması gerekenden daha fazla yükle doldurulduğu ortaya çıktı.