(Tamer Arda Erşin / Evrensel – 27 Haziran 2015)

İstanbul Zekariyaköy’de, orman arazisinde yapılmak istenen inşaat, mahkeme kararına rağmen devam ediyor. Proje sahibi Siyahkalem şirketinin sahibi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde danışmalığını yapan Cengiz Özdemir.

ORMAN ARAZİSİNDE İNŞAATsiyahkalem3

Cengiz Özdemir’e ait Siyahkalem Mühendislik, Sarıyer Zekeriyaköy’de yüzde 61’i ağaçlık, geri kalan bölümü yeşil alan olan 500 dönümlük arazide KÖY adlı projenin inşaat çalışmaları yürütüyor. Söz konusu arazi hakkında Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesinin açtığı dava sonucunda Danıştay, 7 Temmuz 2014’te arazinin orman arazisi olduğunu ve bu nedenle de yapılaşmanın durdurulmasını istedi.

2. PLAN DEVREYE SOKULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 14 Ağustos 2013’te ise imar, yoğunluk, orman vasfı gibi hükümlerinde herhangi bir değişiklik yapmadan davalık planı yenilemişti. ŞPO İstanbul Şubesi bu birbirinden farkı olmayan ikinci plana karşı da dava açtı. Açılan dava halen sürüyor. İlk davadaki durdurma kararına ve ikinci davanın da henüz sonuçlanmamasına rağmen Özdemir’in şirketi ormanlık alanda inşaat çalışmalarına devam ediyor.

PROJE HUKUKİ DEĞİL

Konuyu gazetemize değerlendiren ŞPO İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Arazide yürütmeyi durdurma kararı var. Yeni imar planında küçük değişiklikler yapılmış ve  işletmeye devam ediliyor. İlk davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı. İkici davada da bilirkişi keşif yaptı, sonucunu bekliyoruz. Bu proje hukuki değil” dedi.

MİLYARLIK GELİR

Araziyi alan Emlak Konut GYO, proje geliştirilmesi için 11 Mayıs 2012 tarihinde ihaleye çıkmıştı. İhaleyi toplam 1 milyar 475 milyon lira + KDV gelir ve Emlak Konut’a bu gelirden yüzde 32.25 hasılat payı teklif eden Siyahkalem Mühendislik kazanmıştı.  Siyahkalem şirketinin kamu sektöründen ise pek çok iş alması dikkat çekiyor.

WP_20150301_14_53_28_Pro

Sarıyer Kent Dayanışması ve Kuzey Ormanları Savunması, Zekeriyaköy’de bulunan “Çakma Köy”e karşı uzun süredir mücadelede