(Diken – 27 Haziran 2015)

23’üncü LGBTİ Onur Haftası, yarın Taksim’de yapılacak 13’üncü Onur Yürüyüşü‘yle sona erecek. Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler bir kez daha ‘onur‘larına sahip çıkmak için yürüyüp “Alışın her yerdeyiz” diyecek.

Paneller, sergiler, partiler, Hormonlu Domates Ödül Töreni gibi bir dizi etkinliğin düzenlendiği hafta, yine İstiklal Caddesi’nde gökkuşağı bayrakları altında son bulacak.

Saat 17:00‘de Taksim Meydanı’ndan Tünel’e yapılacak yürüyüşe yine 50 binin üzerinde insanın gelmesi bekleniyor.

LGBTİ Onur Haftası komitesinin yürüyüşe çağrısı ise şöyle: “Bu sene 13. kez ve daha kalabalık olarak İstiklal Caddesi’ndeyiz, neşemizi, aşkımızı, isyanımıza katarak sokakları, caddeleri gökkuşağı bayraklarıyla donatacağız, sloganlarımızla inleteceğiz. Sen yoksan çok eksiğiz!”

onur-yürüyüşü2

 

30 kişiyle başladı

İlk kez 2003 yılında 30 kişiyle başlayan ve Türkiye’deki LGBTİ hareketiyle ve örgütlerin çabaları sayesinde her sene çığ gibi büyüyen yürüyüşe katılım, 2010 yılında 5 bin kişiye ulaştı. 2011 yılında 10 bin, 2012′deyse 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte, Gezi eylemlerinden hemen sonra 50 bin kişinin katılımıyla rekor kırıldı. İstanbul’daki yürüyüşün, Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en kalabalık onur yürüyüşü olduğu belirtiliyor.

Neden ‘Onur’?

onur yürüyüşü - velotopya

Pedallayan dostlarımız Velotopya da bir kez daha Onur Yürüyüşü’nde olacak. Facebook etkinlik sayfası için: Velotopya 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü

Hayatlarının hemen her bölümünde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden dolayı ayrımcılığa ve tacizlere maruz kalan, nefret cinayetlerine kurban giden LGBTİ’ler bu yürüyüşle kendi onurlarına sahip çıkıyor. Varoluşlarından utanmadıklarını haykıran LGBTİ bireyler yürüyüşte politik taleplerini de dile getiriyor.

Nefret cinayetleri unutulmayacak

Bu yürüyüşün sadece bir ‘kutlama‘ gibi görülmesinden de rahatsızlık duyan LGBTİ’ler, nefret cinayetlerine de bir kez daha dikkat çekecek. Nefret suçuna kurban giden LGBTİ bireyler anılacak.

‘Alışın her yerdeyiz’

onur-yürüyüşü3

Öte yandan İstiklal Caddesi yine LGBTİ’lerin bilinen “Neredesin aşkım? Buradayım aşkım”, “Velev ki ibneyiz, alışın her yerdeyiz”, “Susma haykır, eşcinseller vardır”, “Okulda,işte,mecliste eşcinseller heryerde; kabul et ya da etme, eşcinseller heryerde”, “Faşizme karşı bacak omuza”, “Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganlarıyla inleyecek.

Stonewall’da başlayıp dünyaya yayıldı

LGBTİ’lerin onur haftası ve yürüyüşü ABD’nin New York kentindeki Stonewall isimli barda başlatılan direnişe dayanıyor. 29 Haziran 1969’da polislerin bara sürekli yaptığı baskınlardan birinde çoğunluğu travesti ve transseksüellerin oluşturduğu grubun isyanıyla başlayan direniş hareketi sayesinde tüm şehre yayıldı.

Bu direniş sayesinde polislerin LGBTİ’lere olan tutumunun değişmesi hareketin ilk somut kazanımlarından biri olarak dikkat çekerken, Stonewall olayları her sene yapılmaya başlanan onur yürüyüşleriyle anıldı.

onur yürüşü - gökkuşağı