(Gülsen Candemir / Birgün – 27 Haziran 2015)

Eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın, 2014 yılında İzmir Belediye Başkan adayıyken vaadettiği körfez geçiş projesinin toplantısı yapıldı. Şimdiye kadar kamu parasıyla süren projenin işe yaramayacağını nükleer için sahte imza atan DOKAY isimli firma da kabul etti.

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı iken vaat ettiği projelerden olan “Körfez Geçişi Projesinin” Çevrsel Etki Değerlendirme toplantısı 2 yıl sonunda yapıldı. ÇED raporunu hazırlayan DOKAY firması yetkilisi Özgür Uğurlu, projeye şimdilik ihtiyaç olmadığını ancak ileride ihtiyaç duyulabileceğini itiraf etti. Eski Bakan 2014 yılında kent için 35 vaatte bulunmuştu. Kent ormanlarının bulunduğu İnciraltını, güneydeki kuş cenneti Sasalı’ya birbirine bağlayacak olan proje iktidar projesi olmasına rağmen karayollarının projesi olarak tanıtıldı.

YAPAY ADA AMPÜL GÖRÜNÜMLÜ

2017 yılında başlanıp 5 yılda bitirilmesi hedeflenen projede iki araç girişi, iki yönlü de tramvay geçişi planlanıyor. Hiçbir istasyonun yer almadığı projede deniz duraksız geçilecek. Projede planlanan yapay adanın AKP’nin amblemi ampule benzediği görülürken adada gece ise, ışıklandırma ile ay ve yıldız göze çarpıyor.

İHTİYAÇ DEĞİL

Pek çok soru yanıtsız kalırken, raporu hazırlayan DOKAY firmasının sunum yapan yetkilisi Özgür Uğurlu, yap işlet devret modeli ile yapılan projenin şu an şehir trafiği için ihtiyaç olmadığını ancak dava sonra ihtiyaç olabileceğini söyleyip, maliyet artışı nedeni ile devlet desteksiz yapılamayacağını belirtti.

O PARAYLA 50 KİLOMETRE RAY DÖŞENİR

Bilgilendirmeden sonra fikirlerini açıklayan TMMOB’ bağlı Oda Başkanları İzmir’in ihtiyacı olmayan bir proje için 3 bin 520 milyon TL harcanacak olmasına tepki gösterdi. TMMOB İKK sekreteri Melih Yalçın “Sorun toplu ulaşım ağını güçlendirmekle, raylı sistemin kilometresini artırmakla çözülür. Bu proje ihtiyacı değil ihtiyaç yaratmayı amaçlayan bir proje olarak görülüyor, olsa olsa Karşıyaka’daki zengini Çeşmedeki yazlığına götürmeye yarar.” dedi.

FAY HATLARI YOK SAYILDI

Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Topal ise, projenin körfezin zenginliğine ve köprü ayaklarının körfezin tek açık alanını engelleyerek denizdeki tüm yaşama zarar vereceğini, körfezin ufuk çizgisini de yok edeceğini söyledi. Jeofizik mühendisi Erhan İçöz ise, projede bölgedeki fay hatlarına hiç değinilmediğini, hareketli fayların dikkate alınmadan yapılacak projenin büyük riskler taşıyacağını söyledi.

Gerçekçi bir proje değil, kimin proje olursa olsun harcanan para vatandaşın parası

Eğer izmire yapılacaksa buna İzmirliler karar vermeli, sanki karayolları bir proje yapıyormuş gibi gösteriliyor. Kentin ulaşım problemleri var evet ancak toplu ulaşıma yapılmalı.

En az 50 km lik proje yapılabilir bu parayla. Karşıyaka da zenginler çeşme ye gidecek yapılaşma baskısını artıracak. İnciraltıyı kimseye kurtaramaz bu projeden sonra.

Ulaşım master planında yok bu ihtiyaç

Olmayan bir ihtiyacı yaratmaya çalışıyorlar. Konutlar arasında bir hareket yokhareket hdaha çok işyerlerinin olduğu yerlere

Plan diyor ama karşımıza hep plav çıkıyor bir fikrim geldi yapalım diyorlar

Ulaşım master planı yapılsın ona göre konuşsun herkes, sefer sayısı istasyon sayısı belirlensin.

Ucuz çalışmalar bunlar en kolay kolay ay yıldıza karşı çıkılıyor diyecekler.

PROJEDE NELER VAR?
Çiğli’de 2’inci Ana Jet Üsttü Mevkii’nden start alacak yeni proje kapsamında Narlıdere Sahilevleri’ne karayolu bağlantısı sağlanacak. Projeye göre raylı sistem için de ayrıca güzergah belirlenirken, Karşıyaka Mavişehir’den başlayacak hat, yine İzmir Körfezi’nden Üçkuyular’a bağlanacak. Körfez altından yapılacak ve Türkiye’de ilk olacak batırma tünel yöntemi ile kentin iki yakası Marmaray benzeri bir sistemle birbirine bağlanacak. Proje dahilinde 2693 metrelik denizaltı tünelinin (tüp geçit) yanı sıra, körfez içine ve körfez kıyısında iki adet yapay ada kurulacak. Çiğli’yi Balçova’ya bağlayacak projeye göre, körfezin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğü sağlanması hedeflenirken, körfez özel bir köprü ile geçilecek ve köprü bitiminde oluşturulacak yapay bir ada ve batırma tünel ile buradan gemilerin geçişine olanak sağlanacak. İzmir Çevre Yolu’nu kısaltacak proje dahilinde güzergahta bir de Mavişehir-Üçkuyular tramvay hattına yer verilmesi planlanıyor. Projeye göre, toplam 4,2 kilometre uzunluğunda körfez köprüsü, 880 metrelik yapay ada, bin 800 metrelik batırma tüp tünel ve 16 bin 400 metre de raylı sistem inşa edilecek. Ayrıca mega proje kapsamında toplam 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı bulunacak. Diğer yandan, geçmişte imar planlarındaki problemler ile gündeme gelen projeyle ilgili olarak hazırlanan ÇED dosyasında alternatif güzergahlara da yer verildi. Proje tamamlandığında mevcut güzergahtaki 70 dakikalık yolculuk süresi 10 dakikaya inecek. Karbon salınımı trafikten kaynaklı çevre kirliliğinin azaltılması da hedefleniyor.