(sendika.org – 27 Haziran 2015)

Samsun, Terme’ye kurulacak termik santral için Ankara’da yapılan toplantıda TİM Avrasya’nın ÇED raporu süreci durduruldu. Ankara’ya giden Termeliler, topladıkları imzaları bakanlığa teslim etti

Samsun, Terme’de TİM Avrasya şirketi tarafından yapılmak istenen termik santralin ÇED süreci dün  (26 Haziran) durduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan komisyon toplantısına katılmak için gelen Samsunlular dışarıda şirketi ve santral projesini protesto ederken komisyon toplantısından ÇED süreci durdurulması kararı çıktı.

Bir yıla yakın bir süredir Terme’ye kömürle çalışan termik santral kurmak isteyen TİM Avrasya şirketi ÇED engeline takıldı. İlk başvurusunda ÇED raporunu alamayan şirket ikinci başvurusunda da Samsunluların tepkisiyle karşılaştı.

Termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Çevresel Etki Değerlendirme Müdürlüğü’nde düzenlenen komisyon toplantısına Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’un yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri ve ilçe halkı katıldı. Komisyon toplantısı öncesinde Bakanlık önünde ve Ankara Güven Park’ta toplanan ilçe halkı seslerini duyurmak için eylem yaptılar.

terme- ankara2

Toplantının ardından içerideki durumu anlatan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, gergin geçtiğini ve şirket yetkililerinin santrali kurmakta ısrarcı olduğunu dile getirerek “Toplantıda çok gerginlik oldu. Yatırımcı şirket Terme’ye santral kurmakta ısrarcı, fakat toplantıya katılan kurumların çoğu olumsuz görüş beyan ettikleri için ÇED alım süreci durduruldu. Samsun’dan toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum. Hepsi olumsuz yönde görüş beyan verdi. Komisyonda ÇED süreci durduruldu” dedi.

Başkan Kul, “Bundan sonra güzel bir sayfa açılmazsa, yeniden değerlendirme yapılmazsa ve kurum görüşleri değişmezse santralin gelmesi hayal olur. Bunun tersi olabilir ama biz olmaması için mücadele edeceğiz” dedi.