(sendika.org – 29 Haziran 2015)

Merzifon Çevre Platformu üyeleri Yeni Çeltek’e yapımı planlanan ve ÇED sürecinde olan termik santrale karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önündeydi

Amasya’nın Merzifon ve Suluova ilçelerinin sınırındaki Yeni Çeltek’te yapılması planlanan termik santrale karşı
çıkan bölge halkı Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirdi. Merzifon Çevre Platformu merzifon - termik santral 3üyesi yaklaşık 30 kişilik temsilci grup, ellerinde termik santrale karşı döviz ve pankartlarıyla şu an ÇED sürecinde olan santral projesini istemediklerini dile getirdi. Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, CHP milletvekilleri Gülay Yelekçi ve Barış Karadeniz ile TMMOB yöneticileri de destek verdi.

Bakanlık önünde yapılan açıklamayı okuyan Eylem Oktay santralin Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamda madenin sahibi olan Soma Holding’e bağlı Gürmin Madencilik A.Ş. tarafından yapılacağına dikkat çekti. ÇED aşamasında olan santralin bölgenin doğal dokusunu bozacağını söyleyen Merzifon Çevre Platformu üyeleri açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Termik santral olan şehirlerde yapılan araştırmalarda o bölge insanının cilt ve akciğer kanseri oranında ciddi artış olduğu kanıtlanmıştır. Verimli topraklarımız çoraklaşmasın, sularımız-havamız zehirlenmesin, biz zehir solumayalım, elmamızı, kirazımızı gelecek nesiller tadabilsin diye termik santrale hayır diyoruz.

merzifon - termik santral