(Fırat Fıstık – Yurt – 2 Temmuz 2015)

Osmanlı’dan günümüze kalan son cami bostanı Beyoğlu Belediyesi tarafından otopark ve cenaze yıkama kompleksi yapılarak yok edilmek isteniyor.

Mimar Sinan’ın 1573 yılında yaptığı Piyalepaşa Camisi’nden daha eski olan bostan hala ekilip biçilir bir haldeyken, Beyoğlu Belediyesi tarafından ortadan kaldırılmak isteniyor. Bostanın cadde tarafında bir otopark inşa edilmeye başlanmış ve caminin diğer tarafında da türbe restorasyonu devam ediyor.

cami3

Bostanı da bu dönüşümün içine katmaya çalışan Belediye kesin proje bilgisi olmamakla birlikte bostanı otopark veya caminin cenaze yıkama kompleksi olarak kullanmak istiyor. Piyalepaşa Cami Bostanı taşıdığı tarihi ve kültürel değer ile dokunulmadan korunması gereken bir alan konumunda. Bostan içerisinde yeralan tarihi su kuyusu ve su havuzu en az 450 yıllık ve Osmanlı bostanlarından günümüze uzanan son kalıntılarından.

Bostanın tescili yok

cami2

 

Piyalepaşa Camisi ve bostan imar planlarında cami ve bostan 1467 adada bulunuyor. Cami ve önündeki yeşil alan tescilli olarak görülürken bostanın herhangi bir tescili yok. 4 parselden oluşan bostan için Beyoğlu Kent Savunması koruma kuruluna bir dilekçe yazdı ancak hala yanıt alınabilmiş değil. İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın katıldığı temel atma töreninde Piyalepaşa düzenlemesi resmiyet kazandı. Topbaş bu alanı ağır bedelle kamulaştırdıklarını belirtirken, zeminaltı otopark yapacaklarını duyurdu.

İBB’den tehdit gibi uyarı

Bostanın kiracısı Mehmet Özan ile birlikte 16 kişi geçimini buradan sağlıyor. Mehmet Özan son zamanlarda inşaat bariyerleriyle,bostana gelen belediye görevlileriyle kendilerine sürekli baskı uygulandığını belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne itiraz için gittiğimde Yapı İşleri Müdürü Enver Mamur ve yanındaki 4-5 kişi beni 15 gün içinde bostandan çıkmam konusunda uyardılar. Ancak bana iletilmiş ne bir tebligat ne yazılı bir belge var”dedi.

cami

 

Dört senedir bostanda ailesiyle birlikte ekin ekerek satış yapan Özan, “Bostanın dönüştürüleceği rivayeti yeni değil. Bir buçuk ay önce de geldiler, birara da bahçeye sondaj çalışması yaptılar ve bahçenin köşesine kepçe getirerek yol çalışması yapıldığını söylediler. Özellikle konulan inşaat bariyerleriyle bostan artık kullanılmıyormuş görüntüsü veriliyor. Alışverişlerimiz de düştü. Durumun yetkililer tarafından açıklığa kavuşturulması şart” ifadelerini kullandı.

Bostancı Mehmet Özan durumu açıklığa kavuşturmak için belediyeye gittiğini, buradaki yetkililerin 1.5 ay önce bostana gelenleri tanımıyormuş gibi davrandıklarını ve kendisine “gelenlerin telefon numaralarını alsaydın biz bilemeyiz kim olduklarını” cevabını verdiklerini belirtti

Tek geçim kaynağımız

Tüm ailesinin geçim kaynağının bu bostan olduğunu vurgulayan Özan sözlerini, “Önde devam eden inşaat yetkilileri birkaç ay daha bekleyebilir dedi. Biraz rahatız ama moralimiz bozuk. Eskisi kadar ekin ekmiyoruz. Tek geçim kaynağımız burası, ne sigortam ne de güvencem var. Bu işten başka yapabileceğim hiçbir şey yok” şeklinde noktaladı.