(KOS Medya – 2 Temmuz 2015)

Saray Doğayı Koruma Derneği’nin uzun süredir kuvarsit ocağı projesine karşı verdiği mücadele ÇED sürecinin durdurulmasıyla zaferle sonuçlandı! 1,5 milyon ağaç, ormanın barındırdığı canlılar ve Saraylılar doğa kırım projesinden kurtuldu!

saray-kuvarsit3

Saraylılar uzun süredir doğayı ve yaşamı tehdit eden kuvarsit maden ocağına karşı mücadele veriyorlardı. Daha önce konuyla ilgili çıkan bir KOS Medya haberimize şuradan ulaşılabilir: Kuvarsitçi Orman katilleri bir kez daha köye sokulmayarak kovuldu

Tekirdağ’ın Saray ilçesi Güngörmez Köyü’ne yapılması planlanan ve 1110 hektarlık ormanlık alanda yaklaşık 1,5 milyon ağacı kesecek, 12 su kaynağını kurutacak, köyün merasını yok edecek Alp Anadolu İnş. Nak. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuvarsit maden ocağı projesi Tekirdağ Çevre İl ve Şehircilik Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen son İnceleme ve Denetleme Kurulu toplantısında ÇED sürecinin durdurulmasıyla iptal edildi. Böylece Saray Doğayı Koruma Derneği’nin uzun süredir eko-kırım projesi kuvarsit maden ocağına karşı verdiği mücadele zaferle sonuçlanmış oldu.

Direne direne, birleşe birleşe kazandık!

Saray Doğayı Koruma Derneği’nden ulaştığımız Ozan Çoban mutluluğunu KOS Medya’yla şu sözlerle paylaştı:

“Ormanlarımızı yok edecek, sularımızı katledecek bu proje halkımızın onurlu ve kararlı duruşuyla geri püskürtülmüş oldu. Yaklaşık 1.5 yıldır sürdürdüğümüz bu mücadelede derneğimiz olarak bizim en çok önemsediğimiz şey halkımızın mücadelesi ve kararlı duruşuydu. Bunu diri tutmak için oldukça yoğun bir enerji sarf ettik. Ancak mücadelemizin bilimsel ve hukuksal ayağını da kurmak zorunda olduğumuzu biliyorduk. Bu sebeple dost çevre derneklerimizin de desteğiyle bir çok değerli bilim insanıyla iletişime geçerek mücadelemizin hukuksal ve bilimsel ayağını da kurduk ve mücadelemizi daha bütünlüklü bir hale getirdik. Ve işte sonuç ortada; direnene direne, birleşe birleşe kazandık! Darısı ormanına,suyuna,sağlığına sahip çıkan tüm halkımızın başına..bu direniş hepimizindi,bu zafer bu mutluluk da hepimizin. Bu vesileyle doğası ve yaşam alanları için direnen tüm dostlarımızı selamlıyor,yolları açık olsun diyoruz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

 

Saraylı dostlarımızın zaferi, Kuzey Ormanları’nı tehdit eden her türlü talan projesine karşı verilen mücadelelerin de bir parçası olarak tüm yaşam savunucularının zaferidir. Kuzey Ormanları Savunması olarak başta Saray Doğayı Koruma Derneği olmak üzere birbirine kenetlenerek kuvarsit madenini durduran tüm Saraylılar’ı can-ı gönülden kutluyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız!

saray-kuvarsit2