(BİA – 3 Temmuz 2015)

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması “Mega” projelere karşı “İstanbul’a nefes ol” kampanyası başlattı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması insan ve doğa bütünlüğü karşısı olduğunu belirttikleri “Mega” projelere karşı “İstanbul’a nefes ol” kampanyası başlattı.

Kampanyanın ilk eylemi 5 Temmuz Pazar günü saat 17:00’da Tünel’de gerçekleşecek.

Belediye binasında eylem

Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşen tanıtım toplantısının sonunda kampanya düzenleyicisi grupların aktivistleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden “Katil mega projeleri durdur. 250 milyon ağacı, Kuzey Ormanları’nı savun. İstanbul’a nefes ol” pankart sallandırdı. Eylemi periscope programıyla canlı yayınladılar.

“Balıkların yaşam hakkı yokediliyor”

Kampanya tanıtım toplantısında yapılan açıklamada 3. Havalimanı, 3. Havalimanı gibi “Mega” projelerin hedefinde olan Kuzey Ormanları’na yer verildi:

“Bu projelerin tamamlanması demek, İstanbul’un canlılığına kilit vurulması demek. Şehrin yağmur ve oksijen kaynağı Kuzey Ormanları’nın parçalanması demek. Su kaynaklarımızın kirletilmesi, Terkos ve Sazlıdere Baraj Gölleri’nin kaynaklarının hızlıca kurutulması, sebep olanların bize utanmadan ‘kuraklıktan ötürü suyu idareli kullanın’ diyerek parmak sallayacağı günlerin davetiyesi demek.

“Karacaların, yaban domuzlarının, mandaların, yer yediuyurlarının, sincapların, karıncaların, kaplumbağaların, leyleklerin, şah kartalların, balıkların yaşam haklarının yok edilmesi demek. Köylünün geçim kaynağından mahrum edilerek kente göçe mecbur edilmesi, projelerle oluşacak ısı adalarının iklimini mahvettiği kentte kentliyle birlikte kavrulması demek.”

“Projeler kent hayvanlarının imhası”

Bu ve benzere projelerin Kuzey Ormanları’nın aynı sıra sokak hayvanlarının da sonunu hazırladığının belirtildiği açıklamada Kısırkaya ve Pendik’teki hayvan toplama kamplarına da dikkat çekildi:

“Kısırkaya’da Kuzey Ormanları hattında tamamlanan, Pendik’te ise Ömerli Su Havzası koruma bantları üzerine inşa edilmesi planlanan bu kamplar, her zaman olduğu üzere mevzuata da aykırı, İstanbul’un ekolojik alanlarının tahribinin bir diğer adımı. Katil projelerin tamamlanması, kentin hayvanlarının da imhası, kentsel dönüşümle şehrin ‘nezihleştirilmesi’ sürecinin yeni mağdurlarının da görünmez kılınması demek.”

“Dün risk demişlerdi”

Açıklamada projelerin uygulanışında yetkili olan kişilerin geçmiş dönemdeki itirazları hatırlatılarak “Dün risk deyip önünü kapattığınız girişimleri, bugün fuar fuar dolaşıp tüm dünyaya satmaya çalışıyorsunuz” denildi.

“Kentin yaşam destek sistemlerinin yok olma sürecinde olması nedeniyle, İstanbul’un sahip olduğu su havzaları ve orman alanları başta olmak üzere, Karadeniz sahillerine paralel olarak uzanan kuzey eksenindeki ekolojik değerler, risk oluşturacak ekonomik girişimlere kapatılmıştır”. (Kadir Topbaş, 2009 İstanbul Çevre Düzeni Planı)

“Boğaza 3. Köprü olayı intihardır, bu bir cinayettir! Kuzey bölgemizde kalan yeşil alanların imara açılarak katledilmesinden başka bir şey değildir.” (Recep Tayyip Erdoğan, 27 Nisan 1995)