(Diken – 4 Temmuz 2015)

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) Dünya Miras Komitesi, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ni listesine aldı.

UNESCO Dünya Miras Komitesi 39’uncu dönem yıllık toplantısı Almanya’nın Bonn şehrinde başladı. 8 Temmuz’a kadar sürecek toplantının bugünkü oturumunda ‘Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı‘ hakkındaki karar da açıklandı. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri prestijli listeye girmeye hak kazandı.

gulten

Gülten Kışanak, Bonn’a giderek toplantıyı yerinde takip etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak,“Geçen ay Tarih Kurulu’ndan ve Meclis’imizden karar alındı. Biz üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yaptık. Surlar bir abide ve evrensel değer olarak tüm dünyanın gözünün önündedir. O nedenle Dünya Kültür Mirası Listesi’nde Diyarbakır Surlarının ve Hevsel Bahçeleri’nin yerini alacağından çok umutluyuz” demişti.

Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla Diyarbakır’ın var olan prestijinin tescillenmiş olacağını belirten Kışanak, UNESCO sürecinin Diyarbakır kültür turizmine çok büyük katkısı olacağına inandığını söylemişti.

Komite Diyarbakır surlarının yanı sıra Efes’in listeye girip girmeyeceğine de karar verecek.

İstanbul, Dünya Miras Komitesi toplantısına talip

Dünya Miras Komitesinin bu yılki toplantısının önemli gündem maddelerinden birisi de Türkiye’nin 2016 yılında tertiplenecek 40. dönem toplantısının ev sahipliğine talip olması olacak. İstanbul’un müstakbel ev sahipliği konusu oturumların son gününde 7 Temmuz’da karara bağlanacak.

hevsel2

Yaşam savunucuları, kadim Hevsel’in yapılaşmaya açılması tehdidine karşı 2013’te bir dizi eylem gerçekleştirmişti