(Uğur Koç / Birgün – 4 Temmuz 2015)

Tokat’ın Zile ilçesinde bir çocuk parkının meskene dönüştürülmesi kararı Danıştay’a takıldı. Danıştay, imar planı değişikliğinin iptalini reddeden mahkeme kararını bozdu. Tokat’ın Gezi’nde ilk raundu Zileliler kazanmış oldu

Tokat’ın Zile ilçesinde imar planı değişikliğiyle meskene dönüştürülen ve ağaçları kesilen çocuk parkı hakkında Danıştay kararını verdi. Kararda, imar planı değişikliğinin iptali talebini reddeden Tokat İdare Mahkemesi kararı bozuldu. Böylece parkın imar planı değişikliği hakkındaki dava devam edecek.
Tokat’a bağlı Zile ilçesinin Dinçerler Mahallesi’nde bulunan çocuk parkı 3 Temmuz 2013 tarihinde Zile Belediyesi tarafından imar değişikliğiyle meskene dönüştürülmüştü. Meskene dönüştürülen park, 2014 yılı Eylül ayında Gökmen Atıcı adlı şahsa satılmıştı. Avukat Sultan Aktaş tarafından Tokat İdare Mahkemesi’ne açılan imar planı değişikliğinin iptali davası, gerekli yasal sürenin aşıldığı gerekçesiyle reddedilmiş, Aktaş da mahkemenin bu kararını Danıştay’a taşımıştı.

“SÜRESİNDE AÇILMIŞTIR”
Danıştay, Avukat Aktaş’ın yaptığı başvuruyu kabul ederek Tokat İdare Mahkemesi’nin ret kararını bozdu. Danıştay kararında “Dava konusu plan değişikliği kapsamında taşınmazda inşaat çalışmalarının yapıldığının saptanması üzerine davanın açıldığı anlaşılmış olup; bu nedenle sözü edilen çalışmaların imar planının uygulanması niteliğinde olması nedeniyle açılan davanın süresinde olduğu sonucuna varıldığı” belirtildi. Böylece parka ilişkin imar planı değişikliği kararı kesinleşmemiş oldu. Dosya, karar düzeltme yoluna gidilmezse, Tokat İdare Mahkemesi’ne gelecek ve yargılamaya devam edilecek.

AĞAÇLARI KESMİŞLERDİ
Davaya konu olan Dinçerler Mahallesi’ndeki park için Zileliler geçen 19 Haziran günü basın açıklaması yapmıştı. Parka giren iş makineleri ise Zilelerin çabalarına rağmen ağaçları kesmişti.

BİR İPTAL DAHA
Öte yandan Danıştay, Zile’nin Yunus Emre Mahallesi’ndeki bir diğer parka ilişkin imar planının iptalini reddeden mahkeme kararını da bozdu. Kadriye Albayrak üzerine kayıtlı bu arazi park yapılacağı gerekçesiyle kamulaştırılmış, ancak birkaç yıl sonra tekrar meskene dönüştürülüp Zile Belediye tarafından satılmıştı.