(Sendika – 5 Temmuz 2015)

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projelerine karşı başlattıkları “İstanbul’a Nefes Ol” kampanyasının yürüyüşü için bugün Tünel’deydi. Katil projelere karşı imzalar toplanmaya başlandı.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projelerine karşı  “İstanbul’a Nefes Ol” diyerek başlattığı kampanya için bugün (5 Temmuz) ilk standını yapılan yürüyüş sonrası kurdu.

istanbul-nefesol-11

“İstanbul’a nefes ol! Mesele 250 milyon ağaç!” ve “Kuzey Ormanları’nda katil projeler duracak! İstanbul nefes alacak” pankartlarıyla Tünel’den Galatasaray Lisesi’ne kadar yapılan yürüyüş boyunca “Diren orman diren İstanbul”, “Serrmaye elini ormanımdan çek” sloganları atıldı, 250 milyon ağacın hala orada, Kuzey Ormanları’nın ayakta olduğu anlatıldı. CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gülay Erikçi ile HDP İstanbul milletvekilleri Sezai Temelli ve Beyza Üstün de yürüyüşte yer aldı.

istanbul-nefesol-8

‘İstanbul’a nefes olmaya devam edeceğiz’

Galatasaray Lisesi önünde konuşan CHP Milletvekili Gülay Erikçi, CHP olarak açtıkları dava sonucu 3. Köprü, 3. Havaalanı gibi ‘mega’ projeleri ÇED sürecinden muaf tutan torba yasanın Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini anlattı.

istanbul-nefesol-2

Erikçi’nin ardından söz alan HDP Milletvekili Beyza Üstün, “Katil projeleri de Karadeniz’deki yayla yollarını da yaptırmayacağız” diyerek bütünlükçü bir mücadeleye dikkat çekti.

Üstün’ün ardından, grup adına konuşan Deniz Özgür, katliam ve talan projelerini durduracaklarını söyledi. Özgür, projesi iptal edilen 3. Köprü’nün hukuksuzluğunu köprü ayağının inşaatına giderek orada da haykırdıklarını söyleyerek 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul’u yaptırmayacaklarını vurguladı.  “Buradan hiçbir yere gitmeyeceğiz ve Kuzey Ormanları’na sahip çıkacağız. İstanbul’a nefes olacağız” diyerek herkesi imza kampanyasına çağırdı.

Eylem horonlarla son bulurken imza standında imzalar toplanmaya başladı, hazırlanan çaputlar dağıtıldı. Çaputları bir ağaca bağlayarak #İstanbulaNefesOl hastagiyle paylaşabilir ve nefesol.kuzeyormanlari.org adresinden imza verebilirsiniz.

istanbul-nefesol-9 

istanbul-nefesol-1