(Seçil Türkkan / Birgün – 7 Temmuz 2015)

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından çıkarılan maden karşılığında Cengiz’den 104 bin liralık ‘bağış’ aldığı ortaya çıkan Artvin Valiliği’nin, Arhavi’deki Kavak HES projesinde de halkın şikâyet ve taleplerini dikkate almayıp. Hidroelektrik Santral yapmayı planlayan MNG Holding’i kolladığı Rize İdare Mahkemesi’nin holdinge 24 saat boyunca verilen çalışma iznini iptal etmesiyle ortaya çıktı. Mahkeme izni “Valiliğin yönetmelik hükümlerini bertaraf ederek tek başına inisiyatif kullandığı” gerekçesiyle iptal etti. Karara göre Bakanlık tarafından verilmesi gereken 24 saatlik çalışma izni, Artvin İl Mahalli Çevre Kurulu’nun kararıyla hukuka aykırı bir şekilde verdi.

Gece gündüz inşaatcaps-20dusuk
Valiliğin önce iptal edilen fakat MNG’nin bu yıl yeniden hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuyla başlayan Kavak HES projesi için verdiği 24 saatlik çalışma izni nedeniyle, 5 ayrı köyün orta yerinde gece gündüz çalışan iş makineleri ve atılan dinamitlerin yarattığı gürültü kirliliği nedeniyle halkın sağlığı ve huzuru bozulmuştu.

Valilik işlem yapmamıştı
İzin sonucunda gece devam eden çalışmalar, inşaatın 60 metre yakınındaki evlerde rahatsızlığa neden olunca, yurttaşlar topladıkları imzalar ile Artvin Valiliği’ne başvurmuş fakat Valilik izni geri almak konusunda herhangi bir işlem yapmamıştı.

Projeye kolay onay
MNG’nin Projesi’nin ÇED raporu can suyu hileli hesaplandığı ve 7 ayrı noktada mevzuata aykırı bulunduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından iptal edilmiş ve büyük değişiklikler yapılmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeniden onay almıştı. Yurttaşlar ise yeni ÇED raporuna itiraz etti ve yeni bir dava süreci başladı.

“Vali adına düşündürücü”
Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından yapılan açıklamada “Kavak HES projesinde ÇED raporunda projenin 60 metre yakınında evler olduğu için gece çalışılmayacağı taahüt edilmiş olmasına karşın, valiliğin olmayan bir yetkiyi kullanarak gece çalışma izni vermesi ve bu durumun mahkeme kararı ile tespit edilmesi Artvin Valisi adına düşündürücü” ifadesine yer verildi.