(Hürriyet – 9 Temmuz 2015)

Artvin’in hemen üzerinde yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı maden şirketi ve orman bölge müdürlüğü ekiplerine karşı mücadele eden Cerattepeliler ile Jandarma arasında gerginlik yaşanıyor. Jandarma yolu kapattı, çevrecilere dağılmaları için süre verdi. Esnaf kepenk kapattı, Artvin halkı da Valilik önünde toplandı. Vatandaşlar, otobüslerle çevrecilere destek olmak amacıyla Cerattepe’ye çıkıyor.

ARTVIN CERATTEPE BOLGESINDE MADEN SIRKETININ IS MAKINELERINI BOLGEYE GETIRECEGINI OGRENEN YAKLASIK 2 BIN KISI SABAH ERKEN SAATLERDE YOLU KESTI, ARACLARIN GECISINE IZIN VERMEDI.  FOTO-ADEM GUNGOR DHA

SAAT 09:00

Dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Artvin Cerattepe’de bölge halkının tüm itirazlarına karşın Cengiz Holding’in yapmayı planladığı bakır madeni işletmesi için jandarma yolu kapattı.

Jandarma, ağaç kesimi için direnen çevrecilere müdahale için 30 dakika süre verdi. Çevreciler ise “dağılmayacağız” yanıtını verdi.

SAAT 11:00

Cerattepe’de direnen çevrecilere destek olmak için kepenk kapatan esnaf ve vatandaşlar, Artvin Valiliği önünde toplanmaya başladı.

art8

Sosyal medyadan da #ArtvindeMadeneDurDe hashtagiyle çok sayıda paylaşımda bulunuldu ve destek istendi.

SAAT 14:00

Valilik önünde toplanan vatandaşlar, otobüslerle Cerattepe’de bekleyen çevrecilerin yanına gidiyor.

DEMİRTAŞ: ARTVİN HALKI YALNIZ OLMADIĞINIZI BİLİN

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Twitter hesabından çevrecilere şu sözlerle destek verdi: ”Cerattepe için direnen Artvin halkı! yalnız olmadığınızı bilin,direnenler kazanır”