(Uğur Şahin / Birgün – 9 Temmuz 2015)

Bisiklet sürücüleri Yakan ve Menexiadis’in, bisiklet yolu üzerine araç parkeden otopark görevlisi Sepetçi tarafından uğradıkları saldırıya dair dava sonuçlandı. Sepetçi 7 bin lira para cezası ödeyecek

İstanbul Kadıköy’de 13 Nisan 2014 akşamı bisikletleriyle evlerine dönen Seçil Öznur Yakan ve Alexios Menexiadis’e Kadıköy Sahil Bisiklet Yolu üzerinde park etmiş araçların yanında bir kafenin otopark görevlisi Mustafa Sepetçi kendisine ‘Arabayı bisiklet yolundan çek’ dendiği için saldırdı. Sepetçi, Yakan ve Alexios’u kollarından çekerek aracın önünden uzaklaştırmış ve bisikletlerini de kenara atmıştı. Yaşanan bu olaydan 9 ay sonra başlayan davada 5. duruşma sonrası karar çıktı. Sepetçi 120 gün çalışmama cezası alırken ceza 7 bin lira para cezasına çevrildi.

‘BİSİKLETLERİMİZİ KENARA ATTI’
Yaşananlar ve dava süreci hakkında bilgi veren Seçil Öznur Yakan o geceyi şöyle anlattı: “Biz işe bisikletle gidip geliyoruz. O gün akşam işten çıkıp bisikletimizle eve dönerken bisiklet yolu üzerinden gidiyorduk. Oradaki otopark görevlileri araçları sürekli bisiklet yoluna park ediyorlar. Biz de şikâyet ediyorduk onları ama o akşam park edilen yerden aniden bir araç çıktı. Bizimle burun buruna geldi. ‘Ne yapıyorsun’ dedik ‘Çekilin’ dedi bize. ‘Bizi düşürüyordun’ dedik. Deneyimsiz bir bisiklet sürücüsü olsa çok daha tehlikeli bir durum yaşanırdı. Ardından otopark görevlisi Sepetçi, arabayla ben üzerimdeyken bana çarptı. Beni ve Alexios’u çekti sonrasında bisikletlerimizi kenara attı. O akşam bisikletime çarptığı an polisi aradım ve şikâyetçi olduk. Kendisi, onlar bana saldırdı dedi. Halbuki ona dokunmamıştık bile”

‘ARTIK ARABALAR GİREMİYOR’
Mahkemenin ilk duruşmasında kamera kayıtlarının istenmesine rağmen kamera kayıtları bulunamadı. Yakan, “3. duruşmada karşı taraf tanıklar getirdi. Tanıkları ilk defa gördük biz. Çapraz sorgu sonrasında tanıklar tutarsız cevaplar verdi. Bisiklet yolu üzerindeki şikâyetlerimiz üstüne Kadıköy Belediyesi yola dubalar koydu. Artık arabalar giriş yapamıyorlar” diye konuştu.

ÇÖZÜM BİSİKLETTE YATIYOR
Yakan, bisikletlilerin daha görünür olması gerektiğini vurgularken “Mahkemeyi kazanıp sessiz kalabilirdik ama sosyal medya üzerinden duyurularla bisikletlilerle ilgili rahatsızlıkları vurgulamak istedik. Bir şekilde hak aramak gerekiyor. Yaşanan olay aslında bisiklet yolu üzerindeki hakkımıza saldırıydı. Bisikleti İstanbul’un odağına taşımak istiyoruz. İstanbul’un birçok sıkıntısının çözümü aslında bisiklette yatıyor” dedi.