Haber

Published on Temmuz 10th, 2015 | by Kuzey Ormanları Savunması

İlkkurşun, bu kez Karayolları’na Karşı Doğa ve Tarihi Savunma Mücadelesinde

(Sevilay Çoban / İlk Kurşun Köyü – 10 Temmuz 2015)

İzmir’in ödemiş ilçesine bağlı İlk Kurşun Köyü, İzmir-Ödemiş Karayolu projesine karşı tarım alanları, mera ve zeytinlikleri korumak için ayakta. Cumartesi 14.00’da köyde eylem var. 

Kurtuluş Savaşı’nın önemli simgeleri arasında yer alan İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde bağlı İlkkurşun Köyü son günlerde verdiği doğa ve tarihi koruma mücadelesi ile gündemde. Köye ait olan tarla ve zeytinliklerin yer aldığı meralık alanın, Karayolları tarafından yol güzargahı olarak belirlenmesi nedeniyle tarım arazilerinin yanı sıra 70 yıllık zeytinlik alan heba edilmek isteniyor. Köy halkı ise bu uygulamaya engel olmak için hukuksal anlamda mücadelesini sürdürürken, kamuoyu oluşturarak daha önce Yırca’da bir örneği yaşanan doğa katliamının önüne geçmeye çalışıyor.

İzmir Torbalı’dan bu yana genişletilip onarımı yapılan bir yol olan D-310 İzmir – Ödemiş karayolu; İlkkurşun’un ilkkursun (5)yaklaşık 800 metre güneyinden geçiyor. Buna rağmen İzmir- Ödemiş karayolunun batı tarafında ve tarihi İlkkurşun tepesi yakınındaki Maraş Mevkisi üzerinde bulunan Yörük köprüsüne kadar 3 km’lik bir yol yapılmak isteniyor. Bu güzergâh ana yolu sadece 100 metre kısaltabiliyor. Kamu yararı taşımayan bu idari işlem yerine mevcut yol çok rahat düzleştirilip ve genişletilebilecekken, tarihi İlkkurşun tepeleri müteahhitlerin dolgu malzemesi alanı olarak kullanılmaya çalışılıyor. Yüklenici firmanın dolgu malzemesi ihtiyacı uğruna tarihi İlkkurşun toprakları feda edilmek isteniyor. Mera Kanunun 3 ve 4.md.’lerinde açık ve tavizsiz bir ifadeyle “Hiçbir şekilde mera alanları daraltılamaz”  ifadesine rağmen bu durum T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın politikaları ile çelişiyor.

 1000’e yakın Zeytin ağacı yok olacak

ilkkursun (6)

Yüklenici firma 30 Haziran’dan bu yana mera vasfından çıkarılan arazi üzerinde kazı ve dolgu malzemesi alma faaliyetlerine yeniden başladı. Köy halkı ise açıkça hukuka aykırı olduğunu ileri sürdüğü mera vasfı değişiklik kararına göre bu faaliyetin önlenmemesi halinde kısa bir süre içinde meraların, mera olmaktan çıkacağını, geri dönüşü ve telafisi imkânsız zararlar doğuracağını söylüyor.

Birçok vatandaşın zeytin ağacının bulunduğu alanda toplam 60-70 yaş arası yaklaşık bin zeytin ağacının yok olacağını belirten köylüler, düşünülen bu yolun yapılmak istenmesindeki amacının neye dayandığını anlamadıklarını belirtiyor.

11 Temmuz Cumartesi 14.00’da yaşanan gelişmeler ışığında İlk Kurşun Köyü’nde bir eylem gerçekleştirilecek. Eylemin facebook sayfası için tıklaynız: Adalet için İlk Kurşun’da toplanıyoruz!

ilkkursun (10)

Hukuksal süreç

 

Bölgede hafriyat çalışmaları,  ilk olarak ilgili idarelerin “kamu yararı” kararı olmadan fiili olarak Şubat 2015’de başlatılmıştı. Köy halkının bu duruma tepkisi sonucu çalışmalar yaklaşık 4 ay boyunca durduruldu. Bu süre zarfında arazilerini ve zeytinlik alanlarını korumak isteyen köylüler, arazinin “mera”lık alan olarak tescil edildiğini ortaya koyarak, yapılan uygulamanın hukuksuz olduğu yönünde çalışmalara başladılar. 7 Haziran 2012 tarihinde İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, ‘’yol yapım çalışmaları’’ konusunu soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. Önergenin sonuca bağlanmamasına rağmen tarihi İlkkurşun tepesi yakınındaki Maraş Mevkisi üzerinde bulunan Yörük köprüsüne kadar 3 km’lik yol için tarım arazilerinin yanı sıra 60-70 yıllık yüzlerce zeytin ağacı da yok edilmeye başlandı.

Bu tescil kararına rağmen Karayolları, yol güzergahını kamu yararı gerekçesiyle hazineye tescil ettirerek 30 Haziran’da iş makinaları ile tekrar doğa katliamına başladı. Köylüler ise hazineye tescil kararının hukuksal ve kamusal anlamda fayda sağlamaktan öte, yaşam ve geçim kaynakları olan tarlaları ve ağaçlarının katledilmesine neden olacağı gerekçesiyle mücadele etmeye devam ediyor.

ilkkurşun

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑