(Sendika.org – 9 Temmuz 2015

Habertürk bugünkü manşetine cinsiyetçi diliyle anlattığı mega projeyi taşıdı. İzmit Körfezi viyadük inşaatında çalışan kadın mühendisleri özel olarak işleyen Habertürk, haberini “Güney Yaklaşım Viyadüğü’nde ojeli eller de var” diyerek verdi

Habertürk bugün (9 Temmuz) manşetine, ülkenin birçok yerinde hayata geçirilen ve doğayı talan eden katil “mega projelerden” biri olan İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü çalışmalarını taşıdı. Katil projeleri meşrulaştırma çabasıyla inşaatta çalışan kadın mühendislerin “becerilerini” haber yapan Habertürk; doğa düşmanlığına kılıf uydurmaya çalışırken, cinsiyetçi dilini de ortaya koydu. “Körfez geçişine kadın imzası” başlığıyla verdiği haberinde, kadın mühendislerin inşaatta çalışıyor olmasını özel bir durum olarak aktaran Habertürk, “Güney Yaklaşım Viyadüğü’nde ojeli eller de var” diyerek cinsiyetçi diliyle kadın mühendisleri anlattı.

körfez geçişi - habertürk

Katil projeler kadın eliyle ‘masumlaşıyor’

Katil projelere kadın mühendisler üzerinden itibar kazandırmaya çalışan yandaş medya, bir yandan da cinsiyetçi yaklaşımıyla kadın mühendisi olağan dışı bir şey olarak gösteriyor. Kadın mühendisler aracılığıyla katil projeler masumlaştırılırken, mesleki hizmetlerini halka karşı veren mühendisler de övülüyor.

Milliyet: ‘Beyaz baretli melekler’

Daha önce Milliyet de 5 Haziran 2015’de “Beyaz baretli melekler” başlığıyla yaptığı haberine, 3. Havalimanı projesinde çalışan ve “gizli kahramanlar” olarak adlandırdığı kadın mühendisleri taşımıştı. Haberde “tozlu şantiye sahasında her zorluğun üstesinden gelen ve gecesini gündüzüne katarak çalışan melekler, yeni havalimanının kadınların eliyle daha da güzel olacağını söylüyor” demişti.