(Etkin Haber Ajansı – 11 Temmuz 2015)

Mahkeme, Nilüfer Belediyesi’nin yol projesi nedeniyle yıkmak istediği 50 ağaçlık İhsaniye Parkı’na yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin “yol çalışması” gerekçesiyle İhsaniye Parkı’nı yıkma planına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Yıkıma karşı nöbette olan mahalle halkı, kararı şenlikle kutlayacak.

Bursa’da CHP’li Nilüfer Belediyesi, yol yapma uğruna 30-40 yıllık yaklaşık 50 ağacın bulunduğu İhsaniye Parkı’nı yıkma kararı almıştı. 7 Temmuz gününden bu yana çevik kuvvet takviyesiyle parka gelen belediye ekipleri, iki ağacı kesmiş, bir binayı da yıkmıştı. Bunun üzerine çadırlar kurarak 24 saat nöbete başlayan bölge halkı, parkta yıkıma izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Parka sahip çıkmak için Nilüfer Belediyesi’ne karşı Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne açılan davada karar çıktı. Mahkeme, yıkımın “telafisi güç veya imkansız zararlar oluşturabileceği”ne işaret ederek, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘BU KARAR HERKESE BİR DERS OLSUN’

Mahkemenin kararı parkta nöbet tutan mahalleliler tarafından coşkuyla karşılandı. Kararı ETHA’ya değerlendiren Bursa Kent Savunması’ndan Ali Uluşahin, “Belediye, bugünden itibaren burada rahat hareket edemeyecektir. Bursa’da halen yaşamı için mücadele eden insanlar var. Bu kararı herkes görsün, herse bir ders niteliğinde olsun. Mücadelemiz, bu proje iptal edilene kadar sürecek. Parklarımızı, yeşil alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kent savunucuları, mahkemenin kararını bugün yapacakları şenlikle kutlamaya hazırlanıyor.