(İMC / İstanbul Fotolar : KOS Medya – 10 Temmuz 2015)

Artvin Cerattepe’de yaşanan doğa katliamı, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildi.

Artvin Cerattepe’de maden aramak için başlatılan çalışmaları protesto etmek ve Artvin’de direnen halkla dayanışmak amacıyla Kadıköy Altıyol Meydanı’nda bir araya gelen doğaseverler, rıhtıma kadar yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşün ardından ilk olarak söz olan Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB)  Yönetim Kurulu Üyesi cerattepe-istCemalettin Küçük, Türkiye’nin her yerinde saldırılar olduğunu ve bu saldırılara karşı direnene insanlarla birlikte olduklarını söyleyerek, “Siyasal iktidar halka açtığı savaşı giderayak şiddetlendirmek istiyor. Bilsinler yenilmeyeceğiz. Buyurun gelin” dedi.

Küçük, “Kobani’de, Kaz Dağları’nda olduğu gibi biz de cendem ol da get diyoruz” dedi.

Artvin Dayanışması adına açıklamaya yapan Zeynep Çiftçi, enerji adı altında doğanın talan edilmesiyle sürecin başladığını belirterek, doğanın katledilmek istendiğini söyledi. Her türlü yargı yolunun denendiğini ancak düzmece ÇED raporlarıyla bu kararların yok sayıldığını dile getiren Çiftçi, “Artvin halkı geri dönüşü imkânsız zararlara yol açılmaması, katliam yapılmaması için yargı kararlarını beklemek istiyor” dedi.

İzmircerattepe - izmir

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Dersim Dernekleri İzmir Şubesi, Carettepe’de yapılması planlanan altın madeni ile Dersim’deki baraj projelerini yürüyüşle protesto etti.

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği adına açıklama yapan Devrim Barış Çelik, Artvin halkının yaşamsal sorunu haline gelen Carettepe maden işletmesinin hukuk dışı yağmacı müdahalesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Çelik, “Her dereye HES, her dağın altına bir maden veya taş ocağı kurmaya çalışanlara Yeşil yol projesi ile Samsun’dan Artvin’e kadar tüm yaylalarımıza ve meralarımıza bıçak saplayacak kadar gözü dönenlere sesleniyoruz. Artvin halkı karar verdi. Kazım Koyuncuların, Metin Lokumcuların yaktığı ateşi söndürmeyeceğiz” dedi.

cerattepe kos

Ne olmuştu?

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesi, Türkiye’deki en önemli 41 alandan biri.

Artvin’in tüm içme suları Cerrattepe’den geliyor. Yanı başında Hatina Milli Parkı, altında ise Kafkasör Turizm Koruma ve Geliştirme alanı var. Bölge 2 bin bitki türü, 124 endemik tür, yüzlerce hayvan türü barındırıyor.

Dünyanın en zengin bitki örtülerinden birine sahip Cerattepe, Kafkasör Yaylası ve Genya Dağı’nda halk yıllardır yapılmak istenen altın, bakır, çinko, gümüş madenciliğine karşı mücadele ediyor.

Son olarak 5 Ocak 2015’te Cerattepe’de çıkarılması planlanan bakır madeni projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal edilmişti. Şimdi yine aynı yerde Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in ortağı Özaltın şirketi Bakır Maden kırma Eleme Tesisi ve Teleferik Hattı projesi için ÇED olumlu kararı aldı.

Kararı duyan halk 20 Haziran’dan beri Cerattepe’de nöbet tutuyor. Daha önce de bölgeye gelen iş makinelerini durdurmuştular.