(Simge Özel / Birgün – 11 Temmuz 2015)

Dünyanın 100 doğal ormanından biri olan Cerattepe’ye yapılması planlanan altın madenine karşı Kocaeli’de eylem düzenlendi.

Belediye İş Hanı önünden İnsan Hakları Parkı’na kadar yürüyen İzmitliler, Cengiz Holding’i uyararak Cerattepe direnişine destek çıktı. Artvin Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri çağrısıyla yapılan eyleme Kocaeli Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı.

İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklamasını okuyan Özge Çavuş “Cerattepe’deki 20 yıllık maden inadının altında Cengiz Holding’in iddiasının aksine bakır değil altın yatıyor. Maden Artvin’i Siyanür’e gömecek. Cerattepe Artvin’de yaşamın kalbidir. Maden talancısı Cengiz Holding, buraya girerse ağaçlar kesilir. Toprağın altına atılan neşterler Artvin’in kalbini durdurur. Artvin yaşam alanları sel felaketiyle baş edemez” dedi.

Kocaeli halkı olarak Artvin halkının yanında olduklarını belirten Çavuş, Cengiz Holding Artvin’den çekilene kadar pes etmeyeceklerini ifade etti.

cerattepe-ye-bir-destek-de-kocaeli-den-56841-1