(Sendika.org – 13 Temmuz 2015)

Dilovası’nda çöp deposundan yayılan koku nedeniyle yurttaşlar yol kapattı, çöp arabalarının geçişi engellendi

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde bulunan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketi’nin (İZAYDAŞ) çöp depolama alanından Dilovası ilçesine yayılan koku nedeniyle eylem yapan yurtdaşlar İZAYDAŞ yolunu ulaşıma kapatarak çöp araçlarının tesise girmesini engelledi.

2006 yılında kurulan çöp depolama alanından havaların da ısınmasıyla birlikte çevreye bunaltıcı koku yayılıyor. Yaz sıcağında evlerinin camını açamayan çevre sakinleri iki gün önce İZAYDAŞ çöp depolama alanı önünde başlattıkları protestolarını sürdürüyor. Dün akşam tesis önünde oruçlarını açan mahalle sakinleri çöp depolama alanı yolunu bir süreliğine kapatarak tesise çöp araçlarının giriş ve çıkış yapmasına izin vermedi.

İlçe sakinlerinin 4 maddeden oluşan taleplerinin yerine getirilmediği sürece eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. Eski EKOS-DER Başkanı Ercan Eker bir açıklama yaparak sadece tepkilerini ortaya koymayacaklarını bu tesisin kaldırılmasını istediklerini belirtti.

HDP İlçe Başkanı Kamuran Toker, şunları söyledi:

“Birincisi yeni açılan lod alanlarının derhal durdurularak inşaat alanlarının tekrar ağaçlandırılmasını istiyoruz. İkincisi Dilovası dışında hiçbir ilçenin çöp aracının buraya döküm yapmaması. Üçüncüsü kokuya neden olan unsurların tespit edilerek derhal çözüm sağlanması. Dördüncüsü ise mevcut çöp alanının kaldırılması yönünde ilgili yetkililerin ve siyasi iktidarın olabilecek en kısa zamanda net bir tarih belirtmesi.”

CHP Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk’te yaptığı konuşmada “Direne direne kazanacağız. Onlar tesisin kaldırılması için söz verene kadar buradayız” dedi.

Kaymakam geldi

Protestolar üzerine akşam saatlerinde bölgeye gelen Dilovası Kaymakam’ı Hulusi Şahin açıklama yaparak atık tesisinin uzun yıllar kullanılacağı iddiasının asılsız olduğunu söyledi. Şahin atık tesisinin 2016 yılında kapatılacağını açıkladı. Bu bölgenin yeşillendirileceğini söyleyen Şahin kötü kokuların giderilmesi için hassasiyet göstereceklerini belirtti. Şahin’in verdiği sözlerin ardından eylem sonlandırıldı.

dilovası - talepler