(Sendika – 13 Temmuz 2015)

Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birleştirecek Yeşil Yol projesine karşı bugün (12 Temmuz) Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde eylem vardı. Kaymakamlığın duvarına ‘Kitle turizmine, madene, talana hayır’ yazılı pankart asıldı, yağmacılara karşı nöbet çağrısı yapıldı

Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birleştirecek Yeşil Yol projesine karşı bugün (12 Temmuz) Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde eylem vardı. Geçtiğimiz günlerde bölgede yaşanan jandarma saldırısına “Ben halkım” diyerek direnen Rabia Bekar, diğer kadınlarla birlikte en öndeydi.

yeşil-yol-çamlıhemşin-eylem3

Kaymakamlık önünde Fırtına İnisiyatifi adına yapılan açıklamada Fırtına Vadisi’nin ülkenin en büyük doğal SİT alanı ve Milli Park olduğunu belirterek, dünyada ender kalmış bozulmamış alanların önünde geldiğini söylendi. “Adı yeşil özü kara” olarak tarif edilen proje için ”Bu projenin amacı yaylaları birleştirmek değil birilerine rant sağlama projesidir. Bu yol imar, plansız, ÇED raporu olmayan, bilime aykırı bir yoldur” denilerek tüm yargı süreçleri sonuçlanıncaya kadar vadide yapılan çalışmaların durdurulmasını talep edildi. “Vadimizin geleceğinden emin olana kadar her ağacın, her yaylanın ve her meranın bekçisi olmaya devam edeceğiz” denilen açıklamada, “Samistal’de yağmacılara karşı nöbet” çağrısı yapıldı.

‘Kitle turizmine, madene, talana hayır’

Açıklama devam ederken Çamlıhemşin Kaymakamlığı önündeki duvara, ‘Kitle turizmine, madene, talana hayır’ yazılı pankart asıldı.

yeşil-yol-çamlıhemşin-eylem7

Basın açıklamasının ardından tulum ve türküler eşliğinde ilçe içinde yapılan yürüyüş yol boyunca alkışlar, sloganlarla destek gördü. Sık sık atılan ”Ormanıma, suyuma, yaylama dokunma”, ”Susma haykır, Yeşil Yol’a hayır” sloganları ile yürüyenler Fırtına Deresi üzerindeki kemer köprüde tulum eşliğinde horon oynadı. İl Özel İdaresi’ne ait iş makinesinin önü de horon ile kesildi. Yeşil Yol’a karşı çıkanlar arasında yer alan Murat köyü muhtarı Lütfü Sezgin, iş makinesinin kepçesine çıkarak “Dün yaylaya çıkarken siz bizim yolumuzu kesmiştiniz. Şimdi de biz sizin yolunuzu kesiyoruz” dedi. Sezgin, daha sonra kepçeden indi ve eylem yeniden nöbet alanına dönülmesiyle son buldu.

Eylemde CHP milletvekilleri Haluk Pekşen, Bülent Yener Bektaşoğlu, Barış Karadeniz, Kemal Zeybek, Seyit Turan ve Mustafa Adıgüzel, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri üyeleri de hazır bulundu.