(Ezgi Çapa [DHA] / Radikal – 16 Temmuz 2015)

Sarıyer ve Beykoz geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan 3. Köprü’nün bağlantı yolları ile ilgili imar planı değişikliği, İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin iptal kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi

Üçüncü Köprü’nün bağlantı yolları ile ilgili imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, 27 Nisan 2015 tarihli iptal kararında, Boğaziçi alanında kalan alanlarda Boğaziçi Kanunu’nun uygulanması gerektiğini ve plan yapma yetkisinin İBB Başkanlığında olduğuna karar vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan planı yetki yönünden hukuka aykırı bulmuştu. İptal edilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na ilişkin 1/5000 ölçekli plan değişikliği İBB meclisinden CHP’li üyelerin itirazları ile geçti.

3 köprü ibb

İBB görüşmeleri sırasında CHP’li üyeler şu dövizleri açtılar: – ‘3. Köprü cinayettir’ – Nisan / 1995 Recep Tayyip Erdoğan – Mega-katil Projelere Dur De – Yaşam Üstüne Pazarlık Olmaz – 250 Milyon Ağaç Hala Kuzey Ormanları’nda (foto : KOS Medya)

 

ORMAN TAHRİBATI GELECEKTE HAT SAFHAYA ULAŞABİLİR

İBB Meclisinde oylanan teklifte, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün, “yol güzergahı ve bağlantı yollarının çok büyük bir kısmının orman sınırları içerisinde kaldığı, gelecekte yapılması muhtemel bağlantı yollarının orman alanlarında kalması durumunda orman tahribatı gelecekte had safhalara ulaşabileceğinden orman tahribatının en az seviyede tutulması için projede sunulanın dışında orman alanları içerisinde bağlantı yolu yapılmamasının teminat altına alınması gerektiği” görüşlerine yer verildi. Orman tahribatının en aza indirilmesi için orman dışı alanlardan alternatif güzergahların seçilmesi, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise yol güzergahının tüneller ve viyadükler ile geçirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

CHP: HALA ŞANSIMIZ VAR, PROJEYİ DURDURALIM

Plan değişikliğine ‘hayır’ oyu kullanan CHP’li Meclis üyeleri adına konuşan Esin Hacıalioğlu, “Hala şansımız var, projeyi durduralım. Otoyolların yapılmasından sonra yeni bir şansımız olmaz. Bu plana imza atmak zorunda kalmayın. Bize yapılan dayatmalara hep beraber hayır diyelim” diye konuştu.

Hacıalioğlu’nun konuşması sırasında CHP’li meclis üyeleri ‘3. Köprü Cinayettir’ yazılı pankartlarla konuşmaya destek verdi. AKP’li üyeler ise eleştirilere yanıt vermedi. Kuzey Ormanları Savunması üyelerinin de meclis balkonunda izlediği oturumda özel güvenlik görevlileri sıkı güvenlik önlemi aldı.

ibb toplantı

İBB Meclis toplantısında alınan kararı izlemek için gelen yaşam savunucularını tuvalete giderken dahil olmak üzere özel güvenlik tek bir dakika yalnız bırakmadı