(Birgün – 16 Temmuz 2015)

Danıştay’ın iptal kararını kaldırmasıyla Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yeniden gündemde. Karar HSYK’nin atadığı üyelerin oylarıyla alındı. Mimarlar Odası Başkanı Muhcu: Karar Kaçak Saray odaklı siyasi bir operasyon

Türkiye genelinde protestolara neden olan Gezi Parkı’na Topçu Kışlası projesi, Danıştay’ın geçen yıl aldığı iptal kararını kaldırmasıyla yeniden gündeme geldi. Danıştay 6. Dairesi, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin Gezi Parkı’na kışlayı da içeren Taksim Yayalaştırma Projesi’nin imar planı değişiklerine verdiği iptal kararını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin karar düzeltme talebi üzerine oyçokluğuyla bozdu. Topçu Kışlası’nın önünü açan karar, daire başkanı ve bir üyenin karşı oyuna karşılık HSYK tarafından geçen yıl atanan üyelerin oylarıyla alındı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu kararı ‘Kaçak Saray odaklı siyasi bir operasyon’ olarak yorumlayarak, gerekirse AİHM’e kadar gideceklerini belirtti.

BİR YILDA İKİ FARKLI KARAR
İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi ‘Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin imar planı değişikliklerini 2013’te iptal etmişti. İptal kararına İBB’nin itirazını değerlendiren Danıştay 6’ncı Dairesi, Nisan 2014’te bu kararı onadı. Belediyenin Danıştay 6. Dairesi’ne başvurarak karar düzeltme istemesi üzerine, projeye ilişkin verilen iptal kararını bozan Danıştay yerel mahkemeden “uzman yeni bir heyetle mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılması ve İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararının kesinleşmesinin beklenmesi suretiyle” davada yeniden karar verilmesi gerektiği belirtildi.

MUHCU: KARA BİR LEKE
Danıştay 6. Dairesi kararının “tarihe kara bir leke” olarak geçeceğini belirten Muhcu, “Taksim ve Gezi Parkı’yla ilgili değişen hiçbir durum olmamasına karşın Danıştay 6. Dairesi, mahkemenin aldığı kararı iptal etti. Daha önce Danıştay 6. Dairesi’nin kamu yararının ve tarihi, doğal değerlerin korunmasına yönelik önemli kararlara imza attığını biliyoruz. Ancak son yıllarda yargıya yapılan operasyonlarla mahkeme üyeleri değiştirilmesi ardından iktidarın istekleri doğrultusunda kararlar vermeye başladı. Taksim ile ilgili hukuksuz bir karara imza atmış oldu” dedi.

AİHM’E KADAR GİDECEĞİZ
Danıştay’ın bu kararla hukuku, Anayasa’yı ve Türkiye’nin yükümlü olduğu uluslararası sözleşmeleri hiçe saydığını belirten Muhcu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı toplumun belleğinde yer etmiş, emeğin demokrasinin ve Cumhuriyet’in simgesi bir meydan olarak İstanbul’un ve Türkiye’nin bir değeridir. Bu değeri ortadan kaldırmak isteyen açık bir siyasi operasyonla yeniden karşı karşıyayız. Bu kararın Kaçak Saray odaklı olduğu anlaşılmaktadır. Kararın iptal edilmesi ve Taksim Meydanı’nın tarihi değerlerinin sürdürülmesi için hukuku girişimlerimizi sürdüreceğiz. Gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın güvencesi yurttaş duyarlılığıdır. Nasıl ki 2013 Haziranı’nda milyonlarca insan Taksim Meydanı’na, sokaklara çıkarak demokratik tepkilerini dile getirmişlerse, yine kendi meydanlarına sahip çıkmak için tereddüt gösterilmeyeceği açıktır.’’ Haber Merkezi

***

#SanaGeziyiYıktırmayacağız

Danıştay 6’ncı Dairesi’nin, milyonların sokaklara döküldüğü Gezi Direnişi’nin fitilini ateşleyen Taksim Gezi Parkı’na ‘Topçu Kışlası’ projesine ilişkin geçen yıl onadığı iptal kararını oy çokluğuyla kaldırması sosyal medyada da yankılandı. Twitter’da başlatılan #SanaGeziyiYıktırmayacağız etiketi kısa sürede TT oldu. Taksim Dayanışması bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyecek.