(Birgün – 17 Temmuz 2015)

İstanbul’da tüm hukuksuzluklara rağmen inşası süren 3. Havalimanı’nın yüklenicilerinden Kalyon İnşaat’ın sahibi Cemal Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projelerine” atfen konsorsiyumda yer alan diğer dört inşaat firma ile birlikte “Çılgın Beşli”yi oluşturduklarını söyledi.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’ya konuşan Kalyoncu, sadece çılgın projeler değil, ülkenin dört bir yanında termik santrallerden HES’lere, yollardan maden işletmelerine kadar sayısız talan projelerini üstlenen övgü dolu sözlerle bahsetti.

3havalimanınadiren

Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon ortak girişiminin 3. köprünün yapımında çalışan işçilere vereceği açıklanan ve adeta bir reklam çabasına dönüştürülen 2 bin 500 liralık bayram ikramiyesini yorumlayan Kalyoncu, “Biz ‘Çılgın Beşli’yiz. Cumhurbaşkanımız, iftarda şantiyemize gelerek bizi şereflendirdi. Biz de onun şerefine işçilerimize bayram harçlığı, bayram ikramiyesi verdik” dedi.

İkramiye, Erdoğan’ın şantiyedeki iftarın sonrasında yaptığı konuşmada kamuoyuna duyurulmuştu.

AKP iktidarı ve Erdoğan’a yakın ilişkiler sürdürmek beş firma için de büyük önem taşıyor. Nitekim çok sayıda ihalede öne çıkan bu firmaların birçok projesi halen çeşitli hukuki engeller ve yerel direnişlerle karşı karşıya. Cengiz Holding’in Cerattepe ve Genya Dağı’nı altın madenine açmasına karşı Artvin’deki mücadele sosyal medya üzerinden tüm yurda yayıldı. Yeşil Yol projesi ihalesinde de yol ve baraj ihalelerinin tamamı Cengiz ve Limak ortaklığına verildi. Kolin’in ise Soma’nın Yırca köyündeki zeytinliklerde planladığı termik santral projesi büyük bir halk direnişi sonucu elde edilen hukuki zafer sonrasında durdurulmuştu. Ancak firma bölgede santral için yeni bir yer belirledi.

caps-17-küçük caps-21-düşük caps-20dusuk caps-19-küçük caps-18dusuk