(Diken – 19 Temmuz 2015)

Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını ‘turizmi geliştirme’gerekçesiyle bağlaması amaçlanan Yeşil Yol projesinin sebep olacağı doğa kıyımına karşı ayağa kalkan bölge halkı, varolmasına rağmen kullanılamayacak durumdaki Samistal yaylasına çıkan en kısa güzergah olan Palovit Vadisi’nde kazma kürekle işe koyuldu.

Yine elleriyle taş taşıdılar

yesil-yol-yol-yapim

Yeşil Yol Projesi kapsamında yaylaların birbirine bağlanmasına karşı mücadele sürdüren Çamlıhemşin ilçesi sakinleri, Yukarı Kavrun ile Samistal Yaylası’nda iş makinelerinin çalışmasına izin vermedi. Rabia Özcan’ın iş makinelerinin önünde ‘Devlet kimdir! Devlet bizim sayemizde devlettir’ sözleri direnişin simgesi oldu.

Bölgede halen nöbet tutanlar yaylaların yolu olduğuna dikkat çekerek her defasında ‘Mevcut yayla yollarının bakım ve onarımı yapılsın’ çağrısında bulundu. Ancak bu çağrılarına karşılık bulamayan Fırtına İnisiyatifi üyeleri, Polovit Vadisi üzerinden en kısa güzergahtan Amlakit ile Samistal Yaylası’na çıkan yolda kazma küreklerle bakım onarım çalışması başlattı.

Çalışmaya katılanlar üç saat boyunca yoldaki çamurlu alanları temizledi, çukurlu yerleri elleri ile taşıdıkları taşlarla doldurarak üzerini toprak kapladı. Yolun bir bölümünde bakım yapan vatandaşlar araçların geçişi sırasında ise alkışlarla tempo tuttu.

‘Mevcut yollar toparlansın’

RIZE'NIN CAMLIHEMSIN ILCESI PALOVIT VADISI UZERINDEN SAMISTAL YAYLASINA CIKAN YAYLA YOLU ICIN VATANDASLAR KENDI IMKANLARI ILE KAZMA KUREKLERLE ONARIM CALISMASI BASLATTI. YOLUN BAKIMI YAPILMADAN ONCE CAMURLU HALDEYDI. FOTO: MUHAMMET KACAR RIZE-DHA

 

Fırtına İnsiyatifi üyesi, tur rehberi Uğur Biryol, insanların taleplerini gözardı ederek onlara danışmadan yaşam alanlarıyla ilgili karar veren mercilerin haklı talepleri görmezlikten geldiklerini söyledi.

Kaçkar Dağları’nın hem ekolojik hem turizm anlamında çok değerli bir bölge olduğunun altını çizen Biryol, “Bu bölgede yapılacak çalışmalarda bölge insanının önceliklerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. Biz yolların yapılmasına karşı değiliz. Mevcut yayla yollarının toparlanması ve onarılmasını istiyoruz. Palovit, Amlakit ve Samistal yolundayız. Bu yolun bakımı güzel bir şekilde yapılırsa insanlarımız Çamlıhemşin’den Samistal yaylasına çok kısa bir sürede ulaşabilecek” diye konuştu.

Biryol, mevcut bir yolun bakım ve onarımını yapmaktansa milyonlarca lira harcayarak yüksek rakımda etütsüz ve plansız yeni yolların açılmasına karşı olduklarını belirterek, “Mahkeme kararları açıklanana kadar Yeşil yol çalışmalarının durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

‘Gizli kapaklı ne yapılıyor?’

yesil-yol-yol-yapim4-737x400

 

Fırtına İnisiyatifi üyesi Mehmet Demirci ise, ‘Yeşil Yol’ yapılacağı yerde yaylaların var olan dikey yollarının yapılmasını talep ederek, “Yayla yolları berbat halde. Devlet bu yolları düzeltsin. Yaylalarda paralel şekilde 2 bin 500 metrelerdeki yollara neden gereksinim duyulduğunu halka anlatsın. Gizli kapaklı ne yapılıyor? Kendi yolumuz yokken yaylaları birbirine bağlamanın anlamı nedir? Elle yol yapıyoruz. Bize ‘Yol istemiyorlar katırlarla gidip gelsinler’ diyorlar. Dedelerimiz zamanında katırlarla gidip geliyordu, gerekirse biz de yaylalara katırlarla gidip geliriz” dedi.

‘Talan projelerine karşıyız’

yesil-yol-yol-yapim3-173x300

Fırtına İnisiyatifi sözcüsü Deniz Erol’sa, bölgenin çok önemli bir ürünü olan Kara Kovan bal üretiminin yapıldığı ve önemli bal ormanlarına sahip Fırtına Vadisi’nde Yeşil Yol Projesi’nin gerçekleşmesi halinde bal üretiminin de zarar göreceği endişesi taşıdıklarını açıkladı.

Erol, şöyle konuştu: “Kara kovan bal üretiminin devamlılığını ve tanıtımını destekleyecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu bölgelerde Yeşil yol gibi doğayı tahrip edecek projeler gerçekleşirse bu doğanın en önemli unsuru da baltalanmış olacak” . Biz bu tip talan projelerine ve doğadaki çeşitliliği, bitki örtüsünü değerlendirmeden gerçekleştirilmek istenen projelere karşıyız. Mevcut yayla yollarımız var. Devlet destekli bu yolların düzeltilmesi için bir çalışma göremedik. Biz de kendi yollarımızı kendimiz onarmak için çalışma başlattı”