(Ömer Şan / Sendika – 22 Temmuz 2015)

Yıllardır sürdürdükleri direnişle ilçelerinin vadilerinde HES yapılmasını engelleyen Fındıklı halkı bugün de (22 Temmuz) eylemdeydi. Taşdibi HES’in ÇED toplantısı yaptırılmadı

Rize Fındıklı ve Artvin Arhavi dereleri üzerine kurulması planlanan Taşdibi HES projesinin bugün (22 Temmuz) Fındıklı bölümü için yapılacak ÇED bilgilendirme toplantısını bölge halkı yaptırmadı.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’nun çağrısıyla sabah saatlerinden itibaren Dörtyol ağzında toplanan yaklaşık 500 kişi, “Fındıklı dereleri özgür akacak” pankartı arkasında biraraya geldi, sloganlarla ÇED toplantısının yapılacağı Halk Kültür Merkezi önüne yürüdü. Fındıklılı köylülerin yoğun katılım gösterdiği eylemde, kendisine baston yaptığı sopayla, kalabalığın önünde yürüyen 82 yaşındaki Memnune İmamoğlu, ÇED toplantısı için gelenlere, “Bizden bir kaşık su alamazlar. HES’lere bir damla su bile yok! Yaralı ayı gibiyiz, her an saldırabiliriz” diye seslendi.

taşdibi-hes-fındıklı1

10 yıllık mücadele

Toplantının yapılacağı salonun önünde toplanan kalabalığa seslenen DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi ve Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar, yaklaşık 10 yıldır HES’lere karşı mücadele ettiklerini ve Fındıklı’nın hiçbir vadisine bir kazma dahi vurdurmadıklarını anlattı.

HES şirketine bir kez daha ‘dur’ dediklerini kaydeden Acar, “Bizler yüzyıllardır burada yaşam mücadelesi veren halk olarak susalım mı? Bizler sustukça sırayla gelmeye devam edecekler. Fındıklı halkı olarak doğamızı, onurumuzu, kültürümüzü, çayımızı, kivimizi, suyumuzu, deremizi ve geleceğimizi korumak için HES’lere bir kez daha hayır diyoruz. Bakın hala anlamadılar, görmediler ve duymadılar. Biz bunlara gereken dersi şimdiye kadar verdiğimiz gibi bundan sonrada vereceğiz. Bizi sözde bilgilendirmeye geldiler. Kimi bilgilendiriyorlar? Burada yaşayan bizleriz. Bizi bilgilendirmeye gelmişler ama bizden iyi bilemezler” dedi.

taşdibi-hes-fındıklı9

Halk Kültür Merkezi önünde bekleyiş sürerken muhtar, esnaf odaları başkanı ve platform temsilcileri toplantının başlama saatinde toplantının yapılacağı odaya çıktı. Sadece 3 kişilik heyetin bulunduğu odada “Saat 10 oldu neden hala başlamadınız” sorusuna karşılık heyetin diğer kısmının kaymakamlıkta görüşmede olduğu söylendi.

 

‘Geldikleri gibi gidiyorlar’

taşdibi-hes-fındıklı6

Bir süre sonra kültür merkezinden ayrılan görevliler, çıkmaları için açılan koridordan tepkilerle, “Geldikleri gibi gidiyorlar” sloganlarıyla geçebildi. 68 yaşındaki Melahat Alişan da yere yatarak tepki gösterdi. Heyetin ayrılmasının ardından kent merkezine “Dereler, yaylalar satılık değil” sloganlarıyla yürünerek burada da bir açıklama yapıldı.

DEKAP üyeleri, Arhavi ve Trabzon’dan temsilciler de eyleme katılanlar arasındaydı.

Yarın da Arhavi’de 

Taşdibi HES projesi, Fındıklı Çağlayan Vadisi’nde Taş Yayla, Salma Yayla, Çatak Yayla ve Çamlık Yaylaları’nı içine alan 46 bin 300 metrekare alanı kapsıyor.

Proje için ÇED toplantısının daha önce 17 Şubat’ta yapılacağı duyurulmuş, ancak Fındıklı halkı bir gün önceden eylem yaparak toplantının yapılmasını engellemişti. 17 Şubat’ta da ÇED’in Arhavi’deki toplantısı yaptırılmamıştı. Taşdibi HES’in yeni toplantıları kapsamında yarın da Arhavi’de ÇED bilgilendirme toplantısı var.

taşdibi-hes-fındıklı4

 

taşdibi-hes-fındıklı3