(Rıfat Doğan / İleri Haber & Foto: KOS Medya – 23 Temmuz 2015)

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 50 köyü su altında bırakacak Sungurlu Barajı için bugün yapılması planlanan ÇED toplantısına yöre halkı izin vermedi. Köylülerin avukatı Recep Dursun, su toplama havzası için yapılacak barajın köylüleri göçe zorlayacağını belirtti.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapımı planlanan Sungurlu Barajı için bugün Akçakoca Köyü’nde yapılması planlanan ÇED katılım toplantısına halk izin vermedi. Yaklaşık 50 köyü sular altında bırakacak barajın İstanbul’un su ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

IMG_20150723_105847 IMG_20150723_105844

İstanbul’un içme suyu IMG_20150723_105838ihtiyacını karşılamak için İstanbul Ağva ile Kocaeli Kandıra sınırına kurulması planan içme suyu barajın göl alanı yaklaşık 12 kilometrekare. Toplam koruma alanı 225 kilometrekare. Baraj yanında Ağva’nın Sungurlu Köyü’nde  inşaatın çakıl kum ve beton ihtiyaçları için taş ocakları ve beton tesisleri kurulması planlanıyor. İstanbul’un su ihtiyacını karşılaması amacıyla yapılan baraj bir tarafta dururken öte yanda su kaynaklarını yok eden 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi projelerin devam etmesi de ortada bir çelişki olarak duruyor. Proje ile 1. Sınıf tarım arazileri ile orman alanları sular altında kalacak. Çok uzun bir geçmişe sahip olan çevre köyleri ise bu projeyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Bugün söz konusu proje için hazırlanan ÇED raporu için Akçaova köyünde katılım toplantısı vardı ancak halkın yoğun tepki göstermesi nedeniyle toplantı yapılamadı. Toplantının yapılmadığına ilişkin tutanak tutturan avukatlar projenin olası sonuçları hakkında İleri’ye konuştu. Avukat Recep Dursun, projenin su ihtiyacını karşılamaya yönelik olmadığını ranta yönelik olduğunu beirterek şunları kaydetti:

IMG_20150723_111045“Şuanda 18 köyü etkilediği söyleniyor ancak koruma alanının genişliğine baktığımızda Kandıra’ya bağlı 70 köyden yaklaşık 50’sini etkiliyor. Bu köyler sular altında kalacak. Dün Tekfen köyünde bugün ise Akçakoca köyünde bir ÇED toplantısı yapılmak istendi. Ancak halkın yoğun protestoları sonucunda ‘yaptıralamamıştır’ diye tutanak tutturuldu. Su toplama havzası amacıyla yapılacağı belirtiliyor ancak su sporları ve suyla ilgili her türlü turizm yapılabilecek. Aslında bir anlamda bu su ticarileştirilmiş olacak. Bu projeyle asıl amaçladıkları köyleri göçe zorlamak ve buraları ranta açmak. Burada su toplama havzaları zaten var. Öte yandan bu suları toplayacak bu kadar alan yok. Toplanacak su nereden gelecek. İstanbul’a zaten buradan su pomplanıyor. Dolaysıyla böyle bir baraja gerek yok. Dediğim gibi bu proje ranat dönük bir konu. O yüzden halk toprağına köyüne sahip çıkıyor ve ‘buraları satmayız’ diyorlar.”

sungurlu1

ÇEDçileri toplantı salonundan dışarı çıkmamaları için bina dışında etten duvar ören köylüler ve toplantı salonunda bulunan ÇEDçiler

Yapım fikri 1954 yılında atılan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu Projesi için Kandıra’ya bağlı Akçaova ve Teksen köyleri, İSKİ’nin koruma alanı bölgesi ilan edildi ve 2005 yılında ise köylere imar yasağı geldi. O tarihten beri evlerine bir çivi bile çakamayan yöre halkı şimdi de baraj yüzünden yurtlarından edilmek isteniyor. Akçaova ve Teksen köylerinin haricinde baraj altında ve baraj havzası içinde kalacak olan Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar köyleri de boşaltılacak. Boşaltılacak köylerin içerisinde tarım arazileri de bulunuyor.

IMG_20150723_105826IMG_20150723_110900

İKİ BARAJ KURULACAK

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Melen Barajı’nın inşaatını sürdüren Devlet Su İşleri, Ağva’da 2 baraj yapmak için ilk adımı attı. DSİ,
88 metrelik Sungurlu ve 44,5 metrelik Osmangazi barajlarının projelerinin hazırlanması için çalışma başlattı. Sungurlu Barajı, Ağva’da Sungurlu Deresi üzerinde yapılacak. İçme, kullanma ve endüstri suyu amaçlı yapılacak barajın temelden yüksekliği 88 metre olacak. Osmangazi Barajı da Ağva’da Göksu Deresi üzerinde yapılacak ve yüksekliği  44,5 metre olacak.

IMG_20150723_122029

Kuzey Ormanları Savunması da Sungurlu Barajı’na karşı yaşam savunucularının yanında!

IMG_20150723_105833