(Sendika.org – 24 Temmuz 2015)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa’da yapılması planlanan DOSAB termik santralinin ÇED raporunu halka rağmen onayladı 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa’da yapılması planlanan DOSAB (Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi) termik santraline ÇED olumlu kararı verdi.  Bakanlığın web sayfasında dün (23 Temmuz) yapılan duyuruda “Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı verilmiş olup; Bursa Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir” denildi.

Kararın duyurulacağı Bursa halkı ise kentin ortasına kurulacak santrali istemediğini her fırsatta haykırıyor. DOSAB Termik Santrale Hayır Platformu’nda biraraya gelen Bursalılar, toplantılar, imza kampanyaları, eylemlerle termiğe karşı hayatı savunuyorlar.

1200 hanenin bir kış boyunca yaktığı kömürü bir günde yakacak

Bursa’da kentin ortasında yer alan sanayi bölgesine kurulmak istenen santral, 1200 hanenin bir kış boyunca yaktığı kömürü bir günde yakacak. Santralin havası, halihazırda havası kirli olan kente ve Uludağ’a uçacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 2014’ün son günlerinde Türkiye’nin havası en kirli ili Bursa’ydı. Kansere yol açan maddeler düzeyinde Dünya Sağlık Örgütü’nün 50 olan sınır değeri, Bursa’da 900’lere ulaşmıştı.

Santralden çıkacak gaz ve tozlar kentin havasını, suyunu kirletecek, asit yağmuru ve su kaynaklarını tüketme riski yaratacak, kenti içi trafik artacak. Üstelik projede stok sahası olarak belirlenen alan 2013’te Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla yapılan plan değişikliğine kadar tarım alanıydı.

Öte yandan santral sadece DOSAB içindeki fabrikalara hizmet verecek. DOSAB’daki sanayiciler daha ucuza üretim yapmak için fabrikalarında kullanacakları elektriği ve buharı, burada kurmayı planladıkları kömürlü termik santral ile üretmek istiyorlar. Bu nedenle de mevzuat gereği 50 MW ürettiklerinde şehrin şebekesine de vermeleri gereken elektrik 49,9 MW’da tutulmuş durumda.