(BirGün – 29 Temmuz 2015)

Yasağa rağmen yaylaya çıkanların alabalık avlamasından yakınan köylüler, yayla yoluna çelik kapı koydu ve kilitledi. “Yasak sürdükçe kapı kapalı kalacak” diyen köylüler anahtarı kimseye vermiyor!

Yaylalarında yasak olduğu halde çok fazla alabalık avlanmasından şikâyetçi olan Rizeliler, Karadeniz’de bolca rastlanan pratik ve gülümseten çözümlerden birini buldu: Köyün kapısını yayaların üzerine kilitlediler!

Rize’nin İkizdere İlçesi Başköy Köyü’nün Cimil yaylasında çok miktarda kırmızı benekli alabalık avlanması üzerine halk, köyün içinden geçen yayla yolunu kilitli bir çelik kapıyla ulaşıma kapattı. Anahtarları da çoğaltarak sadece köyde aracı olanlara dağıtan Başköy sakinleri, yabancıların araçlarıyla yaylaya gitmesini ve kaçak alabalık avını önlediklerini belirtti.

Köylüler üzerinde, ‘Balık avı yasaktır’ yazısı bulunan ve gün boyu açık kalan kapıyı hava kararınca kilitliyor, böylece gece araçlarıyla köyden geçerek yaylaya çıkmak isteyenleri de engelliyor. Ancak yaylaya ulaşmak isteyen birçok insan duruma tepki gösteriyor.

BEKÇİ ÇARE OLMADI

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kırmızı benekli alabalıkları korumak için tedbir aldıklarını, köyün her tarafına da ‘Balık avı yasaktır’ tabelaları astıklarını anlatan Orhan Gençalioğlu, “Gece gelip yaylaya çıkıyorlar ve balık avlıyorlar. Biz de kapı takarak önlem aldık. Arabası olanlara anahtar dağıttık. Arabasıyla gelenler kapıyı açıp geçiyor, olmayan da dışarda kalıyor” dedi.

Başka çözümler denediklerini ancak çare olmadığını anlatan Köksal Özer ise, “Buraya bekçi bile koysak yine de geçenler oluyordu. Kırmızı benekli alabalık avı yasak ve bu yasak devam ettiği sürece kapı da kapalı kalacak” diye konuştu. Gece köye gelenlerin ağ atarak balık avladıklarını belirten Erol Saral da, “Yaya olarak gelen balık avcılarının geçişine izin vermiyoruz. Kırmızı benekliyi koruyacağız” diyerek kararlı olduklarını vurguladı.

ÇAMLIHEMŞİN DE YAPTI

Başköy, bu tarz bir yasak uygulayan ilk köy değil. Daha önce de benzer bir olay Çamlıhemşin İlçesi Meydan Köyü’nde yaşanmış, yaylaya gitmek için Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları yaya köprüsünden geçen bazı yurttaşların kırmızı renkli alabalıklara ve şimşir ağaçlarına zarar verdiğini gören köylüler, köprü üzerine kilitli bir kapı yaptırarak yabancıların geçişini engellemişti.