(İstanbul Kent Savunması & Beşiktaş Kent Dayanışması – 30 Temmuz 2015)

İstanbul’un koruları üzerindeki hesaplar bitmek bilmiyor. Bu defa Yıldız Korusu’nda hareketlilikler var.

Geçtiğimiz günlerde Yıldız Korusu civarında oturanlar koruyla ilgili çalışmaların başladığını belirtti. Bilindiği üzere Yıldız Korusu uzun zamandır otopark ve araç baskının yoğunlaştığı türlü gelişmelere sahne oldu. Şimdi de Yıldız Korusu’nun kuzey-doğu bölümünde hazırlıkların yapıldığı, çelik tellerle bariyerler yapıldığı gözlendi. Konuyla ilgili İstanbul Kent Savunması ve Beşiktaş Kent Savunması olarak koruyu inceleyerek ne yapılmak istendiğine dair bilgi almaya çalıştık. Korudan sorumlu kişi yeni bir durum olmadığını eski havuzun bulunduğu bölümde peyzaj düzenlemelerinin yapılacağını çelik tellerin iş güvenliği için düşünüldüğünü iddia etti. Ancak bu beyan sözlü olmakla birlikte projenin planları henüz ortada yok. Konuyla ilgili Beşiktaş Belediyesi yetkilileri bilgilerinin olmadığını koruya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin baktığını belirttiler. Bu konuda bilgi alma çabalarımız devam ediyor.

yıldızkorusu2yıldızkorusu3

 

Yıldız Korusu’ndaki bu ‘düzenleme’ çalışmaları ilk olarak akla Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Sarayı’na komşu olan korunun başka bir plana mı dahil olarak mı yapıldığını akla getiriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Sarayı’nın ortak bir külliyeye çevrilerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanabileceğini geçtiğimiz aylarda bir televizyon programında açıklamıştı.

Yoksa amaçlanan, İstanbul’un başka korularında da niyetlenildiği gibi, başka adlar altında Yıldız Korusu’ndaki doğal yaşamı ve ekolojik bütünlüğü bozmak, İstanbul’un dört bir yanında devam eden kent yağmasını Yıldız Korusu’na taşımak mı?

Yıldız Korusu’ndaki çalışmaları daha yakından takip etmeye devam edeceğiz. Küçük bir hatırlatma yapmakta yarar var. Yıldız Korusu’na herhangi bir şekilde zarar verecek, kamusal alan olmaktan çıkarak her türlü çalışmaya karşı mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Korularımızı talana terketmeyeceğiz.

İstanbul Kent Savunması – Beşiktaş Kent Dayanışması

yıldızkorusu6 yıldızkorusu4

yıldızkorusu5

yıldızkorusu7