(Mert İnan / Milliyet, 31 Temmuz 2015)

Rusya’yla Türkiye arasında yapılması planlanan “Güney Akım Projesi” boru hattının Kıyıköy ile Saros Körfezi arasından geçmesi planına yöre halkı ve çevreciler tepkili. Istranca ormanlarının ve tarım arazilerinin zarar göreceğini belirten çevreciler projenin durdurulması için bakanlığa dilekçe yazdı.

Kırklareli’nin Kıyıköy Beldesi, son günlerde büyük bir çevre direnişine ev sahipliği yapıyor. “Güney Akım Projesi” kapsamında Rus doğalgaz ve petrolünün Karadeniz üzerinden yakıt borularıyla Kıyıköy’den karaya çıkarılması öngörülüyor. Ancak Trakyalı çevreciler projenin Kıyıköy’de doğal tahribat yaratacağından endişeli. Projeye tepkili çevreciler, petrol ve doğalgaz boru hatlarının Istranca Ormanları ve tarım arazilerinin içinden geçmesi sonucu doğada tahribat yaşanacağı görüşünde.

Güney Akım Projesi için 21 Temmuz’da Kıyıköy Belediye Düğün Salonu’nda organize edilen ÇED tanıtım toplantısı Trakyalı aktivistlerin tepkileri üzerine iptal edilirken, çevreci gruplar ise projenin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz dilekçesi sunmaya hazırlanıyor. Çevre gönüllüleri, itiraz dilekçeleri dikkate alınmadığı takdirde konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtirken, doğal alanların tahrip olmasına müsaade etmeyeceklerini dile getiriyorlar.

‘Hat sahilden geçecek’
Kıyıköy Belediye Başkanı Ahmet Bora, mevcut proje taslağına göre Karadeniz’den gelecek boru hattının Kıyıköy’ün 1 kilometre yakınındaki sahilden karaya çıkış yapacağını belirterek; “Böyle bir durum bölgeyi olumsuz etkiler.
Boru hatları şimdiki planlanmış olduğu yerden çıkarsa belde plajının içinden geçecek. Bu durum, hem güvenlik riski, hem çevre tahribatı yaratır. Boru hattının Kıyıköy’ün 10-15 kilometre ilerisinde bulunan ve yerleşim yeri olmayan Panayır Mevki’nden karaya çıkarılması daha doğru olur” diye konuştu.

‘Felaket olur’
Trakya Kent Konseyleri Birliği  Çevre ve sağlık Komisyonu Üyesi Murat Sevgi, Güney Akım Projesi’nin hayata geçmesi durumunda Istrancalar’da ağaç katliamı yaşanacağı görüşünde: “ÇED başvuru dosyasında belirtilen bilgileri göre 280 milyon metrekare alan üzerine depolama tesisinin kurulması planlanıyor. Bu noktadan sonrası çok önemli, Saros Körfezi’ne gidecek bir boru hattının muhtemel güzergahlarının tümü orman alanlarının içinden geçiyor. Boru hattının karadan ilerleyecek kısmı, koruma bandı ve servis yolları ile birlikte değerlendirildiğinde Istranca Ormanları’nda 500 metre genişliğinde bir koridora yol açarak ağaç katliamına neden olacak.”

Projeye yönelik diğer görüşleri ise şöyle:
Dr. Cemal Polat (Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı-TMMOB Koordinasyon Kurulu Temsilcisi): Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na projenin durdurulması için itirazda bulunacağız. Olumsuz cevap gelirse 60 gün içinde iptal davası açacağız. Endemik bitki türleri ve Longoz ormanları bakımından SİT alanı olarak kabul görmüş bir bölgeden boru hatlarının geçirilmesi doğru değil.
Gürcan Kırım (Kırklareli İl Genel Meclisi üyesi-Kırklareli Valiliği Çevre Komisyonu Başkanı): Projenin durdurulması için itiraz dilekçemizi hazırladık. Söz konusu projeyi sadece çevreciler değil, bölge halkı da istemiyor. Şayet boru hattı hayata geçirilirse, sonrasında termik santraller ve başka projeler de gündeme getirilecek. Kırklareli’nin turizm şehri olmasını istiyoruz.”