(Sendika1.org / Foto : Kadıköy Kent DayanışmasıSerdar N. – 30 Temmuz 2015)

Kadıköy Kent Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelenler, bugün Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarının bir an önce tamamlanması için belediyeyi harekete geçmeye çağırdı. Eyleme yaşam savunucularının yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı da katıldı

Kadıköy Kent Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelenler Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarının bir an önce tamamlanması için 30 Temmuz’da eylem yaptı. Kent dayanışmasının eylem çağrısı üzerine ıslah çalışmalarını eylem gününde başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’yi kötü koku yayan ve sağlık açısından tehdit oluşturan bu dereyi bir an önce ıslah etmeye çağıran İstanbullular, yüzlerinde maskeleriyle burunlarında mandallarıyla Yoğurtçu Parkı’nda buluştular. CHP Genel Sekteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal ve Barış Yarkadaş’ın destek verdiği Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı.

kurbağlıdere-e5

Yoğurtçu Parkı’ndan derenin bulunduğu Recep Peker Caddesi’ne yürüyenler adına basın açıklamasını okuyan Arsun Önol, Kurbağalıdere için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2012 yılında ıslah çalışması başlatma kararı aldığını ve ihaleye çıktığını anımsatarak, ihaleyi alan Özka İnşaat’ın güzergahtaki arkeolojik yapılar nedeniyle yasal sorumluluğu olan ÇED raporunu almadığını belirtti.

kurbağlıdere-e3

Firmanın gerekli ön teknik araştırmaları yapmadan direkt olarak çalışmaya başladığını ifade eden Önol, “mansaptan membaya imalat” sistemine uyulmadığına da dikkat çekti.

Önol, yaptıkları görüşmeler sonucunda dere yatağını değiştirme projesinden vazgeçildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Yanlış ıslah çalışmaları nedeniyle Kurbağalıdere’den lağım akmakta, zehir solumaktayız. Tüm Kadıköy ve Marmara Denizi büyük risk altında. Devasa bir açık kanalizasyona dönüşen dere, insan sağlığını ve sucul yaşamı her geçen gün daha fazla tehdit ediyor. Oksijensiz kalan dere fokurdamaya başladı. Kadıköy Belediyesi’nin 7 ayrı noktadan yaptırdığı deniz suyu analizlerine göre; yüksek koli basili oranı nedeniyle 6 noktada denize girilmemeli. Bu yerler arasında İBB’nin Caddebostan Halk Plajı da var.”

kurbağlıdere-e4

Kadıköy halkının yaşayacağı sorunlardan İBB’nin sorumlu olacağını ifade eden Önol, Kurbağalıdere ıslah çalışmasının en kısa sürede bitirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Eylemde sık sık “Saray’a para çok dereye para yok” sloganları atılırken yaşam savunucularının bazıları ellerinde “Burası rant kokuyor” dövizleriyle eyleme katıldı.

kurbağlıdere-e1