(Rıfat Doğan / İleri – 4 Ağustos 2015)

Kadıköy’de uzun süredir tartışma konusu olan ve halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden Kurbağalıdere ile ilgili ıslah çalışmaları bir türlü bitmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında bulunan dere ıslahı için yapılan ihaleyi ise yine tanıdık bir ismin kazandığı ortaya çıktı. 25 Aralık soruşturmasında ismi geçen Esat Özkazanç’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Özka İnşaat firması.

Islah çalışmaları bir türlü bitmeyen ve Kadıköy’de oturan halkın sağlığı için büyük tehdit oluşturan Kurbağalıdere için tepkiler giderek büyüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında bulunan dere ıslahı için yapılan ihalenin ise yine tanıdık bir firmaya gittiği ortaya çıktı. İsmi iki yıl önce yapılan 25 Aralık yolsuzluk operasyonunda geçen Esat Özkazanç’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Özka İnşaat’ın dere ıslah ihalesini kazandığı öğrenildi.

Özka İnşaat A.Ş. firmasının sitesinde yer alan Kurbağalıdere ıslah çalışmasının 2012 yılında başladığı belirtilirken, bitiş tarihi ile ilgili ile herhangi bir tarih verilmemiş. Yaklaşık 3 yıldır süren ve adeta bir çıkmaza giren dere ıslah çalışmasında hangi aşamada olduğu ise meçhul. Öyle ki geçen günlerde derenin oksijensiz kalması nedeniyle suyun üzerinde baloncuklar oluşmuş ve halk büyük bir korku yaşamıştı. Kadıköylüler, kendilerinin cezalandırıldığını iddia ederek İBB’yi protesto etmişti.

Dere ıslahı çalışmalarıyla ilgili tartışmalar devam ederken, ihaleyi alan Özka İnşaat’ın ise tanıdık bir firma olduğu ortaya çıktı. Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da aralarında olduğu 25 Aralık yolsuzluk soruştumasında ismi geçen Esat Özkazanç’ın Kurbağalıdere ıslah ihalesini kazanan Özka İnşaat A.Ş firmasının yönetim kurulu başkanı olduğu öğrenildi.

Söz konusu soruşturmayla ilgili geçn yıl 25 Temmuz’da takipsizlik kararı verilmiş, Özkazanç’ın da içinde olduğu isimler hakkında kovuşturmaya yer olmadığı belirtilmişti.