(Diken – 6 Ağustos 2015)

Denizli’nin Çivril ilçesinde, park halindeki bir TIR’ın dorsesinde bulunan 300’e yakın sokak köpeğinden 50’si havasızlık ve sıcak nedeniyle telef oldu. Sağ kalan köpeklerin akıbeti bilinmiyor.

Evden eve nakliyat firmasına ait TIR’ın şoförü 57 yaşındaki O.S., polis merkezindeki ifadesinde köpeklerin Uşak Belediyesi tarafından Çivril’e gönderildiğini söyleyerek, “Ben evden eve nakliyat firmasında şoför olarak çalışıyorum. Firmam ile Uşak Belediyesi’nin anlaşması var. Firmam benden, köpekleri Çivril’de hayvan barınağının bulunduğu yakın bir noktaya bırakmamı istedi” dedi.

İfadesinin alınmasının ardından O.S. serbest bırakıldı.

denizli

Suç duyurusunda bulunuldu

Telef olan hayvanlar belirlenen bir araziye gömüldü.  Sağlam kalan köpekler ise tekrar TIR’la Uşak’a gönderildi. Çivril Belediyesi Zabıta ekiplerinin olayla ilgili tutanak tuttuğu, Uşak Belediyesi görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Köpekler Uşak’a geri gelmedi

denizli-2

 

Uşak Belediyesi Hayvan Barınağı’na giderek veterinerlerden köpeklerle ilgili bilgi isteyen Uşak Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nebahat Avcu ise sorularına cevap bulamadı. Avcu, gün boyu her kuruma giderek Çivril’de yakalanan ancak yeniden aynı kamyona yüklenip Uşak’a gönderilen köpeklerin Uşak’a getirilmediğini söyledi.

Avcu, “Ancak ne kamyondan ne şoförden ne de köpeklerden haber yok. Belediye yetkilileri, konunun kendileri ile ilgili olmadığını, böyle bir olayın olmadığını savunuyor. Kamyon sürücüsünün poliste verdiği ifade de ise köpekleri Uşak Hayvan Barınağı’ndan aldığı ve Çivril’e bırakması talimatı verildiği yönünde ifade var. Uşak’ta yetkililer olayı doğrulamıyor ama hayvan barınağı boş” diye konuştu.