(Sendika – 7 Ağustos 2015)

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Muslu’nun ardından Çatalağzı’nda da termik santral için düzenlenmek istenen ÇED toplantısına yurttaşlar izin vermedi

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Muslu’nun ardından bugün (7 Ağustos) Çatalağzı’nda da termik santral için düzenlenmek istenen ÇED toplantısına yurttaşlar izin vermedi.

Termik santraller konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililerden daha bilgili olduklarını ifade eden yurttaşlar, “Bölgemizde termik santral istemiyoruz” dedi. Dün (6 Ağustos) Muslu’da olduğu gibi Çatalağzı’nda da ÇED toplantısına yönelik protesto sonrası yetkililerin “halk bilgilendirmek istenmiyor” gerekçesi yurttaşların müdahalesiyle engellendi ve açıklanan ÇED tutanağına “halkın termik santral hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu ve termik santralleri istemediği” işlendi.

zonguldak-kilimli-ced-toplatisi-eylemi-7-agustos-2015-1

 

Tutanağı vatandaşlara okuyan Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Hakan Farizoğlu, “Toplantı alanında büyük bir kalabalık, söz konusu projeyi istemediğini, termik santrallerin hem olumsuz çevresel etkilerini, hem de olumsuz sağlık etkilerini yaşayarak öğrendiklerini ve bu nedenle de bilgilenmek istemediklerini, bölgede yeni bir termik santral istemediklerini gerek protesto, gerek ise sözlü olarak ifade etmişlerdir. Bölge halkı, ilgili toplantı konusu ÇETES Elektrik Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan termik santrali kesinlikle bölgede istemediklerini açık ve net şekilde ifade etmişlerdir. Bu nedenle halka bilgi verilememiş ve toplantı yapılamamıştır” dedi.