(Birgün – 12 Ağustos 2015)

Ankara Bulvarı’nın mahkeme kararı ile kapatılmasının gündeme gelmesinden sonra Gökçek TMMOB’a bağlı odaları hedef gösterirken, odalar yolun halka geri verilmesi gerektiğini söyledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) imar planlarını iptal edilmesi nedeniyle, Ankara Bulvarı’nın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının kapatılacağını açıkladı. Belediye’den yapılan yazılı açıklamada, AOÇ ana planını iptal ettiren TMMOB’a bağlı Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Orman Mühendisleri Odaları ve Ankara Barosu hedef gösterildi. TMMOB’a bağlı odalara ve Ankara Barosu’na saldıran Ankara Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek’e yanıt gecikmedi. Odalar, “Trafiğe kapatmak yetmez, yolu tamamen sök. AOÇ’yi halka geri ver” dedi.

BULVAR KAPATILIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AOÇ alanlarıyla ilgili 1/10.000’lik nazım imar planı, koruma amaçlı nazım imar planı ve ulaşım planlarının mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı’nı kapatma kararı aldı. “Mahkeme kararını uygulamak zorundayız” diyen yazılı açıklamada, bulvarın kapatılmasını da billboard, radyo ve televizyon programları ve afişlerle halka duyuracağı belirtildi.

HEDEFTE ODALAR VAR

Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamalarının ardından TMMOB’a bağlı odalar ortak basın açıklaması yaparak kararı değerlendirdi. Açıklamayı yapan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek’e, “Amaç odaları vatandaşın nezdinde hedef haline getirmektir. Madem hukuka bu kadar saygılısın o zaman aynı plan dahilindeki Kaçak Saray’ı mühürle, Ankapark’taki oyuncaklarını da al git” diye seslendi. Sevim, kapatma kararındaki asıl amacın tıpkı Akay Kavşağı’nda olduğu gibi odaları vatandaşın nezdinde hedef tahtasına oturtmak olduğunu söyledi.

YOLLAR AOÇ’YE VERİLECEK

“Gökçek ‘Burayı kapatıyorum odalar bunun suçlusudur’ diyor” diyen Sevim, Gökçek’e şöyle yanıt verdi: “Bu rant hedefleyen bir yoldur. AOÇ arazilerini talan etmeye yönelik bir yoldur” dedi.

Sevim Ankara Bulvarı’na neden karşı olduklarını ise şöyle özetledi: “Ankara’da ulaşım politikaları özel araç sahipliğine göre şekilleniyor. Ankara Bulvarı bunun yansımasıdır. Bu yol Ankaralılara ulaşım hizmeti vermeyi hedeflemiyor. AOÇ parçalayıp gelecekte ranta açılmasını hedeflemektedir.”