Albatros, Büyükçekmece sahilinde, dolgu alanı olmayan tek yeşil ortak alan. Belediye tarafından satılıp, betonlaştırılmak istenen Albatros’un sahipsiz olmadığını göstermek için 22-23 Ağustos’ta çadır kurup, kamp yapmaya davet var.

Diren Büyükçekmece tarafından organize edilen etkinliğin duyurusu şöyle:

Merhaba!
Bizler Büyükçekmece’de yaşıyoruz!

Albatros’un Belediye tarafından satılıp, betonlaştırılmasına karşı mücadele ediyor, “Albatros Yeşil Alan Olsun!” istiyoruz.

Bunun için 2 yıldır; sosyal medyada örgütlenip sesimizi duyurmaktan, ağaç dikim şenliği yapıp, çalışan iş makinasının önüne geçip -durdurmaya kadar her türlü direniş ve eylemi yapmaya çalıştık.

Satışı geçici olarak engellesek de; konu rant olduğu için, karşımızda ki güç kararlılığını devam ettiriyor ve uyguladığı değişik taktikler ile satışı zamana yayarak direnişi kırmaya çalışıyor.
Ne yapalım; onlar satmaya kararlıysa, bizde “sattırmamaya kararlıyız” diyoruz!

Başka yerlerde olduğu gibi onlarında satış için türlü gerekçeleri var;
Sorarsanız “Burası bakımsız, sarhoş, serserilerin meskeni, güvenlik sorunu yaratıyor; üstelik paraya ihtiyaç var. Hem biz buraya öyle bir proje yapacağız ki bilmem kaç kişiye istihdam yaratacağız.” diyorlar.
Size de tanıdık geldi değil mi bu sözler ?
Tıpkı Gezi süresince birilerinin dediği gibi!
Onlar için burası; otel, otopark, bina yapılacak, turizm imarlı sıradan bir arsa!

Tabi bakış açısı bu olunca; Albatros’u satabilmenin önünü açabilmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bunun için yavaş-yavaş; içinde bulunan ağacların kimini kestiler, kimini kökünden söktüler, toprağına mıcır döktüler.

Büyükçekmece de yaşayanlar veya buraları bilenler çok iyi bilir!

60 yıllardan beri çadır kamp alanı olan Albatros, 90 yıllarda önündeki denizin doldurulması sonucu bu özelliğini yitirmiş yıllarca içinde ki ağaçları ile birlikte bakımsız bırakılarak unutturulmaya çalışılmıştır.

Buna rağmen burada yaşayan insanlar için hiç bir zaman önemini kaybetmemiştir.

Çünkü;
Albatros; Büyükçekmece sahilinde, dolgu alanı olmayan tek yeşil ortak alandır.
99 depreminde çadır kurup, başımızı soktuğumuz yerdir.

Bizler nasıl ki; Albatros’taki agacların gölgesinde piknik yapıp denize girdiysek, istiyoruz ki bizden sonrakiler de aynı şeyleri yapabilsinler.

Onun için;
Sizleri; Albatros’un sahipsiz olmadığını göstermek, Albatros’a destek olmak için; çadır kurup, kamp yapmaya, 22-23 Ağustos’ta, hafta sonunuzu Büyükçekmece- Albatros’ta geçirmeye davet ediyoruz….

Fotoğraf: 15 Ağustos 2013:

http://everywheretaksim.net/tr/beylikduzu-dayanismasi-mesaji-eylemin-ilk-meyvesini-aldik/

albatros