(İstanbul Kent Savunması – 16 Ağustos 2015)

Sultangazi ilçesinde beton santrali ve taş ocaklarının bulunduğu bölgeye yeni bir beton santrali yapılması üzerine Esentepe ve Gazi Mahallesinde yaşayan halk, santrallerin kapatılması için harekete geçti.

16 Ağustos günü santralin bulunduğu bölgede bir basın açıklaması gerçekleştiren Esentepe ve Gazi Mahallesi halkı, halihazırda bulunan bir beton santrali ve taş ocağının bile hava kirliliği yarattığına, yapılacak olan yeni santralin bu kirliliği arttıracağına değindi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde Esentepe ve Gazi Mahallesi halkı adına yapılan açıklamada santrallerle sağlıksız bir çevrede yaşamak zorunda bırakıldıkları, mücadelelerinin sadece yeni yapılacak santrale karşı değil daha önce yapılan santrale ve taş ocağına karşı da olduğu belirtildi.

Daha önce mahalle halkı adına bir heyetin belediyeyle yaptığı görüşmeyi aktaran temsilciler, belediye yetkililerinin ruhsatsız olmasına rağmen santrali engelleyemeyeceklerini, ancak ruhsat vermeyebileceklerini söylediklerini, tavır ve tutumlarıyla halkın yanında olmadıklarını ortaya koyduklarını ifade etti.

r1

Her iki beton santrali ve taş ocağı kaldırılana kadar mücadeleye devam edeceğini söyleyen mahalle halkı, herkesi bir arada durmaya mahallesine, kentine, doğasına sahip çıkmaya çağırarak açıklamayı sonlandırdı.

Eyleme destek veren kurumlardan İstanbul Kent Savunması adına Deniz Özgür ve Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi adına Canan Can birer konuşma yaparak sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip çıkan Sultangazi’lilerin yanında olduklarını belirttiler.

Basın açıklamasına Gazi ve Esentepe Mahalle muhtarları, CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyeleri, CHP Sultangazi İlçe Başkanı, Demokratik Alevi Dernekleri ve Birleşik Haziran Hareketinden temsilciler de destek verdi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

“BASINA VE KAMUOYUNA

Bugün Sultangazi Biziz Sultangazi Bizim demek , Sultangazililere rağmen yapılmak istenen , doğrudan sağlıklı yaşama hakkımızı gasp eden beton santralinin yapımına karşı durmak için toplandık.

Beton santrallerinin doğaya ve insan sağlığına zararları ortadadır. Su kirliği, yüksek miktarda katı atık , gürültü kirliliği, hammadde ve üretilen ürünlerin nakliyesi sırasında trafik yoğunluğu oluşacaktır. Mahallemizde gün içinde birçok beton nakil aracı olacak ve caddelerimiz bizler için güvenli olmaktan çıkacaktır. Özellikle beton santrallerinin oluşturmuş olduğu hava kirliliği en büyük tehlikelerden biridir. Bütün önlemler alınsa dahi – ki rant için mahallemizin ortasına beton santrali yapmaya çalışanlar daha çok para kazanma adına önlem almayacaklardır- hava kirliliği her daim bizi etkilemeye devam edecektir.

Ayrıca yıllardır bölgemizde kurulu olan taş ocaklarının çıkardığı gürültü ve sarsıntılar gündelik hayatımızı dahi olumsuz etkilemektedir. Mahallemizde şimdiki haliyle dahi toz bulutu içinde yaşadığımızı varsayarsak bir tane daha beton santralinin yapılması halinde nefes alamaz hale gelmemiz kaçınılmaz sondur.

Bizler bu yüzden mahallemize yaşam alanlarımıza çevremize sahip çıkıyoruz. Kirli ve tozlu hava solumak istemiyoruz.

Esentepe ve Gazi halkı olarak belediyenin vereceği ruhsat ile beton santrali kurulmasına karşı çıkıyoruz.

Beton santrali yapılacağını öğrendiğimizden bu yana bir araya gelip birçok toplantı yaptık. Beton santraline dur demek için imza kampanyası başlattık ve topladığımız imzaları bir heyet ile Sultangazi Belediye Başkanlığına götürdük. Görüşme talebimiz üzerine bizlerle görüşen Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bilicinin heyetten bir arkadaşımıza kimlik sorması ve takındığı tavır açıkça kimden yana olduğunu ortaya koymuştur. Sultangazi Belediye Başkanlığı halktan yana değil ranttan yanadır. Kaldı ki belediyenin , yaşam alanımız olan mahallemiz ve insan sağlığına açıkça zarar verdiği bilinen bu beton santraline izin vermesi RANTtan yana olduğunun açık beyanıdır.

Belediyenin ve beton santrali kuran malum şirketin böylesi bir karar alması aynı zamanda insan sağlığını hiçe saydıklarını göstermektedir. Beton santralinin buraya kurulması demek , bizlere mahallenizi terk edin demektir.

Ormanlarımızı katlederek yaptıkları köprünün bağlantı yollarının da buradan geçecek olması asıl niyetlerini de açığa vurmaktadır. Bizler santralin kurulmasının ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Rantçıların projelerinin amacı bizi mahallelerimizden sürmek ve sonrasında da bizlerin içinde hiçbir şekilde yaşayamayacağı yeni yerleşim alanları kurmaktır. Bunu yaparken de çeşitli yöntemlerle bizi bezdirerek mahallemizden kaçırmaya çalışıyorlar. Yani onlarda biliyor ki kirlenmiş havada nefes alamayacağımız için mahallelerimiz terk etmek zorunda kalacağız.

Ama yanılıyorlar; yaşam alanlarımızı , mahallemizi , evimizi , doğamızı , havamızı rantçılara teslim etmeyeceğiz.

Esentepe ve Gazi mahallesi halkı olarak bizler bu alana yapılacak olan beton santrali projesinin derhal iptal edilmesini ve yapılmış olan eski santrallerin ve taş ocaklarının da derhal kaldırılmasını istiyoruz.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay a da buradan sesleniyoruz ; sizin göreviniz halkın sağlığını korumak ve halkın yararına çalışmaktır.

Bizler bir arada durduğumuz sürece mahallemize kimsenin dokunamayacağını biliyoruz. Bizim mücadelemiz sadece yeni yapılması planlanan beton santraline karşı değil aynı zamanda bölgemizde kurulu olan diğer beton santrali ve taş ocaklarına karşıdır.

Doğamıza, yaşamımıza ve kentimize sahip çıkıyoruz.

Buradan bir kez daha bütün RANTçılara diyoruz ki ; evimizden , parkımızdan , mahallemizden elinizi çekin.

Santral değil insanca yaşam istiyoruz.

Rantçılara geçit yok bu mahalle bizim.

Kurtuluş yok tek başına , ya hep beraber ya hiç birimiz.