(Rıfat Doğan / İleri – 19 Ağustos 2015)

İstanbul 3. havalimanı projesinde yüklenici şirket İGA tarafından normal prosedür izlemeden düzenlenmeye çalışılan Çevre Etki Değerlendirmesi bilgilendirme toplantısı, halkın tepkisi nedeniyle yapılamadı.

123

İstanbul’un kuzeyinde yapılması planlanan ve tamamına yakını orman alanları üzerine inşa edilecek 3. havalimanı için Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısı, Kuzey Ormanları Savunması (KOS) gönüllülerinin ve yurttaşların tepkisi üzerine yapılamadı.

Projenin yüklenici şirketi İGA (İstanbul Grand Airport) tarafından apar topar yapılmak istenen toplantı, hukuki prosedüre uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü askı panosunda duyurulmamıştı.

Şirketin Eyüp Belediyesi Göktürk Hizmet Binası’nda yapılacak toplantıya çevre köylerden yandaş köylüleri otobüslerle taşıdığı görüldü. Projeye karşı çıkan çok sayıda köylü de toplantıya katılmak isteyince, şirkete destek veren muhtarlar “sadece muhtarlar toplantıya girecek” diyerek köylülerin salona girmesini engellemeye çalıştı.

“Göstermelik toplantı” itirafı

Toplantıya katılan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun bilgilendirme toplantısının neden usulüne uygun şekilde duyurulmadığını sorması üzerine, şirket yetkilileri “kaynak arayışında oldukları için, toplantıyı uluslararası konsorsiyumlara yönelik olarak yaptıklarını” itiraf etti.

Bunun üzerine, KOS gönüllüleri ve yaşam alanlarını savunan yurttaşlar, katil projeye izin vermeyeceklerini ifade ederek şirket yetkililerinin konuşmasına izin vermedi. Şirket yetkilileri herhangi bir tutanak tutmadan polis korumasında salonu terk etti.

Salondaki avukatlar ve diğer yurttaşlar tarafından, bilgilendirme toplantısının gerçekleştirilmediğini belirten bir tutanak hazırlanarak imzalandı.

Yarın yine ÇED toplantısı planlanıyor

İGA şirketi tarafından yarın (Perşembe) Arnavutköy ilçesi Yeniköy köyünde yapılması planlanan bir diğer ÇED bilgilendirme toplantısının da Kuzey Ormanları Savunması tarafından protesto edilmesi bekleniyor. KOS, toplantı için Anadolu ve Avrupa yakasından otobüs kaldıracağını duyurdu.

kos4

 

Fotoğraflar: KOS Medya, İleri, sendika.org