(Sendika1.org – 18 Ağustos 2015)

Soma Davası’nın üçüncü duruşması bugün (18 Ağustos) Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü

Soma Katliamı davasının üçüncü duruşması bugün (18 Ağustos) Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Soma Davası’nda 8’i tutuklu, 37’si tutuksuz olmak üzere toplamda 45 kişi yargılanıyor.

Soma Davası’nın 15 Haziran’da görülmeye başlanan ikinci duruşması, mağdur-müşteki avukatlarının itirazı üzerine, aralarında hiyerarşik ilişki olan bazı sanıkların aynı avukat tarafından temsil edilemeyeceğine karar verip sanıkların yeni avukat bulmalarını talep etmesi üzerine bugüne ertelenmişti. Davada tutuklu ve tutuksuz 19 sanık yeni avukatlarıyla bugün duruşma salonunda bulunuyor.

Sanıklardan sorulara çelişkili cevaplar

Duruşmaya ilk olarak daha önce ifadesi alınamayan, iş güvenliğinden sorumlu vardiya mühendisi sanık Erdem Canbaz’ın ifadesi alınarak başlandı. Canbaz “Sorun olmayan bölgelerde bizden habersiz dinamit atılırdı” ifadesinde bulunduktan sonra üzerine “Hangi bölgeler sorunluydu” sorusuna, “Sorunlu bölge yoktu” diyerek çelişkili cevap verdi.

Erdem Canbaz’ın ifadesi tamamlandıktan sonra, önceki duruşmada menfaat çatışması sebebiyle avukat tutmaları için kendilerine süre verilen sanıkların ifadelerine geçildi. Sanıkların avukatları, hiçbirinin savunmalarını değiştirmeyeceklerini beyan etti.

Sanıklara doğrudan sorular soruluyor

Avukatların beyanının ardından doğrudan soru aşamasına geçildi. Sanıklara sırasıyla, Cumhuriyet Savcısı, sanık müdafileri ve müşteki vekillerinin soru soracağı sırada bir madenci yakını fenalaştı ve duruşmaya on dakika ara verildi. Aranın ardından devam eden duruşmada müşteki vekilleri Can Gürkan’a sorularını yöneltirken, sanık avukatları sorulan her soruya itiraz etti.

Ocakta önemli sıkıntılar olduğu biliniyormuş

Sanık Can Gürkan, madendeki sıkıntılara ve şirkete dair sorulan soruları, “Ocakta çok önemli bir sıkıntı varmış, TKİ, Park Maden bunu bize söylemedi. Biz olaydan sonra öğrendik. Şirketin herhangi bir maddi sıkıntısı yoktur. Şirket büyük yatırımlar yapmıştır” sözleriyle cevapladı. Gürkan sorular karşısında sıkışınca, bundan sonraki sorulara cevap vermeme hakkını kullanacağını belirtti.

Duruşmaya saat 13.30’a kadar ara verildi.

‘Denetimlerden eksiksiz geçtik’

Aranın ardından sanık avukatları Gürkan’a sorularını yöneltti. Sanık avukatının sorusu üzerine Gürkan, Enerji Bakanlığı’na bağlı MİGEM’in teftiş raporlarının genellikle kendisinin ve yönetim kurulunun önüne gelmediğini söyledi. Gürkan, “Zaten MİGEM’den ya da Çalışma Bakanlığı müfettişlerinden bugüne kadar bize bildirilen tek bir noksanlık olmadı, tüm denetimlerden eksiksiz geçtik” diye konuştu.

‘Biz nasıl güveneceğiz size?’

Gürkan, Av. Selçuk Kozağaçlı’nın “Park Holding’e neden bırakıyorsunuz burayı diye sordunuz mu hiç?” şeklindeki sorusuna karşılık, “Benim bir görüşmem olmadı. Ramazan Bey görüştü. Mühendislerimiz ocağı incelediler, uygun buldular, aldık” dedi. Katliama karşın banka kredibilitelerinin düşmediğini ve kendilerine hâlâ güvendiğini söyleyen Gürkan’a Av. Kozağaçlı, “Bir buçuk yıldır olayı çözememişsiniz, ama kendinize güveniyorsunuz. Biz nasıl güveneceğiz size?” diye sordu.

Ocakta üretim zorlaması

Ocakta üretim zorlaması olduğu iddialarını kabul etmeyen Gürkan, teknolojik yatırımlarla üretimi arttırdıklarını öne sürdü. Avukatlar ise Mart 2017’ye kadar 15 milyon ton üretimin planlandığına, bu hedefe katliamdan önce neredeyse ulaşıldığına dikkat çekti.

‘Politik sorulara cevap vermiyorum’

Gürkan, katliamdan önce herhangi bir kamu görevlisinin madeni ziyaret edip etmediği sorusunu “Ben hayatım boyunca kamu görevlisi görmedim” diye cevapladı. Gürkan, kendisine katliamın ardından Enerji Bakanının ziyareti sorulduğunda ise “Politik sorulara cevap vermiyorum” yanıtını verdi. Gürkan, ocakta taşeron olmadığını da iddia etti.

Duruşma yarına ertelendi

Can Gürkan’ın sorgusu tamamlandıktan sonra Ramazan Doğru’nun sorgusuna geçildi. Cumhuriyet savcısının ve sanık avukatlarının sorularının ardından Ramazan Doğru’nun sorusu da tamamlandı. Duruşma yarına ertelendi.