(Sendika1.org – 20 Ağustos 2015)

Yeşil Yol projesi kapsamında Samistal’da  jandarma eşliğinde tekrar başlanan yol yapımına karşı bu akşam (20 Ağustos) Fırtına İnisiyatifi’nin çağrısıyla İstanbul’da bir basın açıklaması yapıldı. Ülkenin en büyük doğal SİT alanı, en önemli milli park alanı olan bölgeyi yok edecek, yeni maden yatakları açacak projeye karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı 

Yeşil Yol projesi kapsamında dün gece yarısı (19 Ağustos) Samistal’da  jandarma eşliğinde tekrar başlanan yol yapımına karşı bu akşam (20 Ağustos) Fırtına İnisiyatifi’nin çağrısıyla İstanbul’da bir basın açıklaması yapıldı.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan açıklama öncesi “Yeşili doğa yapar dozer değil” ve “Gittugunuz yol yol değildu uşaklar yol yeşiliken geriya donun” pankartı arkasında bir araya gelenler “Ormanıma, suyuma, yaylama dokunma” sloganlarıyla çalışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Yol yapımına direnen bölge halkının jandarma tarafından hırpalandığı belirtilerek “Diren Samistal İstanbul seninle” sloganları atıldı, “Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez” sloganlarıyla da Cerattepe direnişine selam gönderildi.

“Kaçak yollarını alelacele inşa etmeye çalışıyorlar”yeşil yol istanbul2

Fırtına İnisiyatifi adına Gökçe Yılmaz’ın okuduğu açıklamada “Yeşil Yol dedikleri talan yolu için dozer yeniden çalışmaya başladı” denilerek ilk olarak bölgede yaşananlara dair bilgi verildi. Dün gece yarısı yaklaşık 50 kişilik jandarma eşliğinde yaylaya çıkan dozerin hiç bir izin belgesi olmadan çalışmaya başlayarak 300 metre kadar daha ilerlediği, jandarmanın yaylacıları ve nöbet tutan halkı yaklaştırmamak adına barikat kurduğu anlatıldı.

“Mahkeme kararının açıklanmasının beklendiği bu günlerde yangından mal kaçırır gibi plansız ve hukuksuz kaçak yollarını alelacele inşa etmeye çalışıyorlar. Kayaları meralardan yuvarlayarak, hafriyatlarını meraya, alpin çayırlara döke saça hızla yolu yapıyorlar” denilen açıklamada bölge halkını işgalci durumuna düşüren düzenlemelerle ilgili de bilgi verildi.

“Atalarımızın, dedelerimizin yaşadığı yaylalarda işgalci sayılıyoruz”

“1998 yılında çıkartılan yasa ile atalarımızın, dedelerimizin yaşadığı yaylalarda işgalci sayılıyoruz” denilen açıklamada devletin SİT alanı ilan ettiği vadilerde Koruma Amaçlı İmar Planı yapmayarak tüm yapıları kaçak duruma düşürdüğü, yol bittiğinde parsel parsel satılacak yaylalardan işgalci sayılıp atılacaklarını dile getirdiler.

Haritalarda yaylaların etrafının orman gösterilerek madene, turizme açılmasının kolaylaştırıldığı da ifade edilerek ülkenin en büyük doğal SİT alanı, en önemli milli park alanının yok edildiği, projenin Fırtına Vadisi’ni besleyen kotlardan başlayarak vadiyi yok edeceği söylendi. Yeşil Yol, “yeni maden yataklarının habercisi” olarak tanımlandı. Açıklama yaylalara ve yaşam hakkına yapılan bu saldırıya karşı “Gelin hukuksuz yollarına tanık olun, sesimize ses katın” çağrısı ile sonlandırıldı.

yeşil yol istanbul3

Açıklama sonrası 23 Ağustos Cumartesi günü Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda yapılacak dayanışma horonuna da çağrı yapıldı. Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birleştirecek Yeşil Yol’un, 2 bin 600 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor.

yeşil yol abbasağa