(Diken – 21 Ağustos 2015)

Türkiye’nin en büyük yolsuzluk operasyonu 17-25 Aralık sonrası istifa eden ve hakkında fezleke hazırlanan eski çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar’ın aile şirketinin kamu ihalelerine gireceği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker, Bayraktar İnşaat ve Taahhüt Limited Şirketi’nin Ticaret Sicili’nde yayımlanan kararla, Bayraktar İnşaat ve Taahhüt Ltd. Şti. anonim şirkete dönüştüğünü yazdı.

Yazıda şirketin bu dönüşümünde ‘amaç ve konu‘ bölümündeki üç maddeye dikkat çekildi:

D-“Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakanlıklarının ve bakanlığa bağlı resmi kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüsleri, iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları, kamu bütçeli idareler, mahalli idareler, belediyeler yapı kooperatifleri, özel sektör kuruluşları tarafından yurtiçinde ve yurtdışında ihaleye çıkarılan inşaat, elektrik tesisat, yol, su kanalizasyon, doğalgaz, altyapı, üstyapı dekorasyon, restorasyon işlerinin yeniden veya onarımı İHALELERİNE KATILMAK, teklif vermek, ihale şirkete kalırsa, ihale sözleşmesi gereği işi yapmak ve teslim etmek.”

H -“Her türlü mimarlık hizmeti vermek, şehir ve imar planları hazırlamak, uygulama hizmetleri vermek.”

M -: “Islah imar planlarının yapımı ve uygulama işlemlerinin yapımı”

Bayraktar’ın önce başkanı sonra bakanı olduğu bu kurumun TOKİ’nin trilyonluk ihalelerine rahatça girebileceğine dikkat çekilen yazıda,  “Son bir ay içinde 150 kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de, tarihin en büyük yolsuzluk operasyonuna konu isimlerden bir eski bakanın, ticari faaliyetini serbestçe sürdürebiliyor olmasının ‘sıradanlığı” ifadeleri kullanıldı.

Kamu ihalelerine girmenin hesabında

Toker yazısını şöyle sonlandırdı: “1 Kasım’a kadar geçecek 51 gün içinde, daha kaç insan evladının, gencecik yaşta toprağın altına gireceğine dertlenirken biz; vaktiyle kamu çıkarlarını korumakla görevli bir eski bakan, kamu ihalelerine girmenin hesabında.”