(Sendika1.org – 21 Ağustos 2015)

İstanbul Beylikdüzü Ambarlı Limanı’nın yanına yapılması planlanan Ro-Ro liman projesinin dün (20 Ağustos) yapılacağı ilan edilen ÇED toplantısını bölge halkı  yaptırmadı

İstanbul Beylikdüzü Ambarlı Limanı yanına yapılması planlanan liman projesinin (dolgu ve Ro-Ro) dün (20 Ağustos) yapılacağı ilan edilen ÇED toplantısını bölge halkı  yaptırmadı.

“Ro-ro’ya hayır”, “Ro-Ro’ya son sözü Beylikdüzü halkı söyleyecek” dövizleriyle toplantının yapılacağı kafeye giden bölge halkı limana itiraz ederken toplantı yeri olarak seçilen kafeyi kimsenin bilmediğini, katılımın dahi gerçekleşemeyeceği bir yer olduğunu dile getirdi. 300 bin kişinin yaşadığı Beylikdüzü’nde böylesine önemli bir toplantının 30 kişilik kahvehanede yapılmasının mantığını anlayamadıklarını belirterek toplantının kendilerinden kaçırılmaya çalışıldığını söylediler.

İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından yapılması planlanan limanla TIR ve kamyonlar Avrupa’dan Asya’ya Ro-Ro gemileri ile taşınacak. Proje kapsamında ilk etapta Ambarlı-Topçular hattının hizmete açılması planlanıyor. ÇED raporuna göre 370 bin metrekare alana yapılacak liman için denizde 162 bin metrekarelik dolgu yapılacak.

Beylikdüzü halkı oluşacak hava kirliliğinin kansere yol açacağını belirterek limana karşı çıkıyor. Limanda günde 2 bin 500 TIR ve 3 bin 500 kamyon taşınacak. Bir tır 150 tane otomobil kadar egzos gazı salıyor. Beylikdüzü halkı ilçe içi trafiğin yoğunlaşması ve tırların ilçe içinde dolaşımı sonucu can kayıpları yaşanmasından da endişeli.