(Yusuf Yavuz – 22 Ağustos 2015)

Türkiye’nin en güzel ardıç ormanlarından biri daha devlet eliyle vahşi madenciliğe kurban ediliyor. Binlerce ardıç ağacı, yüzlerce yılkı atı tehdit altında…

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeniköy köyünde bulunan doğal ardıç ormanına mermer ocağı açılacak. Bölgenin en iyi korunan ardıç ormanlarının bulunduğu alanda açılması planlanan mermer ocağının ruhsat sahası yüz hektarlık alanı kapsarken, Isparta Valiliği’nin yanı sıra ilgili bakanlıkların girişimle ilgili olumlu görüş verdiği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 10 Ağustos tarihinde Türkiye’nin gözü gibi koruması gereken ardıç ormanlarını yok edecek proje için ÇED süreci başlatıldığını duyurdu. Yeniden üretebilmek için yıllardır dünyaya örnek olacak projeler yaptığımız ardıç ağaçlarının binlercesi devletin izniyle katledilecek. Mermer ocağı açılması planlanan alan, yüzlerce yıldır bölgede yaşamını sürdüren yılkı atlarının yaşam alanlarının da bitişiğinde yer alıyor.

ardc4b1c3a7-ormanc4b1nc4b1n-kalbinde-mermer-ocac49fc4b1

Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 10 Ağustos tarihinde yayınladığı duyuruda, Sütçüler ilçesine bağlı Yeniköy köyü sınırlarında bulunan 99,48 hektarlık alanda mermer ocağı açılması için ÇED süreci başlatıldığını açıkladı. Ancak özel bir şirket tarafından işletilmesi planlanan mermer ocağının bulunduğu alanın neredeyse tamamı, bir kısmı asırlık ağaçlardan oluşan ardıç ormanının tam ortasında yer alırken, bölgede yaşayan yüzlerce yılkı atının da yaşam alanına birkaç yüz metre mesafede bulunuyor. Yılda 100 bin metreküp mermer çıkartılması planlanan projeye, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurumların yanı sıra Isparta Valiliği de ‘uygundur’ görüşü verdi.

mermer-ocac49fc4b1-ic3a7in-ilgili-bakanlc4b1klar-olumlu-gc3b6rc3bcc59f-verdi

ARDIÇ ORMANININ KALBİNDE MERMER OCAĞI TEPKİ ÇEKİYOR

Ortaklarından birinin Tayvanlı olduğu öğrenilen İstanbul merkezli bir şirket tarafından açılması planlanan mermer ocağıyla ilgili hazırlanan ‘Proje Tanıtım Dosyası’nda söz konusu araziye ilişkin sunulan fotoğraflarda bile alanın ardıç ağaçlarıyla kaplı olması dikkat çekerken konuyla görüşlerine başvurduğumuz Yeniköy halkının ise girişimden haberleri dahi yok. Yüzlerce mermer ocağı ruhsatı verilen Sütçüler bölgesinde bugüne kadar vahşi madencilikten korunan Yeniköy ve çevresinin geçim kaynağı olan hayvancılığın yanı sıra bölgenin zengin yaban hayatının da girişimden olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

mermer-ocac49fc4b1-ac3a7c4b1lacak-ardc4b1c3a7-ormanc4b1-yc4b1lkc4b1-atlarc4b1na-da-ev-sahiplic49fi-yapc4b1yor

YILKI ATLARININ YAŞAM ALANI TEHDİT ALTINDA

Yüz hektar olması durumunda ÇED sürecine tabi tutulması gereken mermercilik faaliyetleri için alan kapasitesi resmiyette ‘99,48’ gibi rakamlara düşürülerek ÇED Gerekli Değildir kararı alınıyor. Böylece doğaya ve yaşam alanlarına büyük zararlar veren mermercilik faaliyetleri ÇED kapsamının dışına çıkarılıyor. Mermercilik için kurban edilen bölgeyle ilgili görüş veren kamu kurumlarına göre alanda büyük yıkıma neden olacak projenin uygulanmasında bir sakınca görülmüyor. Ancak oldukça büyük bir alanı kapsayan ruhsat sahası, bölgedeki yüzlerce yılkı atının yaşam alanına yalnızca birkaç yüz metre mesafede yer alıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulan projeyle ilgili dosyada ise yılkı atlarından tek kelime söz edilmemesi dikkat çekiyor.

bc3b6lgede-yc3bczlerce-yc4b1lkc4b1-atc4b1-yac59fc4b1yor

ARDIÇ ÜRETİMİNDE DEVRİM YAPILAN BÖLGEDE GİRİŞİME TEPKİ VAR

Isparta’nın en önemli ardıç ormanlarını kapsayan bölgede mermerciliğe izin verilmesi tepki çekerken, yine Isparta’da yıllardır yürütülen bir projeyle Türk ormancılığının en önemli buluşlarından birine imza atılmıştı. Buna göre Isparta Eğirdir’deki Orman Fidanlığında, Orman Yüksek Mühendisi Hazin Cemal Gültekin’in öncülüğünde yürütülen projeyle bugüne kadar yalnızca ardıç kuşunun dışkısında çimlenerek yetişebilen ardıç ağacı, dünyada ilk defa insan eliyle üretilmeye başlandı. Dünya ormancılık tarihine geçen bu buluş sayesinde üretilen ardıç fidanları yangına dayanıklı ağaçlandırma sahalarına dikiliyor. Bölgedeki ardıç ağaçlarından elde edilen tohumlardan yılda yaklaşık 500 binin üzerinde fidan üretilirken, bir yandan da yüzlerce yılda gelişen ardıç ormanlarının mermercilik faaliyetine açılması eleştiri konusu oldu.

binlerce-ardc4b1c3a7-ac49facc4b1-mermercilik-faaliyetiyle-yok-edilecek

yenikc3b6y

mermer-ocac49fc4b1-ac3a7c4b1lmak-istenen-alan-ardc4b1c3a7-ac49fac3a7larc4b1yla-kaplc4b1