(Diken – 25 Ağustos 2015)

Muhalif görüşleri ve Twitter’daki etkinliğiyle de bilinen tiyatrocu Levent Üzümcü, 19 yıldır görev yaptığı İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan atıldı.

Gezi eylemleri sürecindeki duruşu ve 2013 Sosyalist Enternasyonal’de yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek ihraç edildiğini belirten Üzümcü, “Bu kurumun, sanatçının dünyasını ve sanatın işleyişini anlamaktan uzak zihniyetlerin oyuncağı olmasından endişeliyim” dedi.

Konuşma, paylaşım ve demeçleri rapor haline getirilmişti

Ünlü tiyatrocunun Sosyalist Enternasyonal’deki konuşması, sosyal medyadaki paylaşımları ve basına verdiği demeçlerin tamamı bir rapor haline getirilmiş, bu dosya 2015 yılının Mart ayında, Üzümcü’nün ihracı ve memurluk haklarının feshi istemiyle İBB Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

İhracı konuşulurken ödül almıştı

Şehir Tiyatroları’nda oynadığı Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunla 20. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’ ödülüne layık görülen Üzümcü, 5 Mayıs’taki törende yaptığı konuşmada, “Tam da Şehir Tiyatroları’ndan ihracımın düşünüldüğü günlerde böyle bir ödülün gelmesinin ayrı bir anlamı var elbette”demişti.

Konuşması salonda alkışlarla karşılanan Üzümcü’ye İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu da sahneye çıkıp kendisine sarılarak desteğini göstermişti.

Yaralı hayvan gibi saldırıyorlar

İhraç talebiyle yürütülen disiplin soruşturmasını ‘uluslararası bir skandal’ olarak değerlendiren Üzümcü, “Freni patlamış bir araba gibi düşünün, yaralı bir hayvan gibi hukuku arkalarına alarak saldırıyorlar. İyiye güzele dair neyi umabilirim böyle bir durumda?”diye konuşmuştu.

Endişeliyim

Soruşturma sonucunda İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan atıldığını kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyuran Üzümcü, “Adımımı 1996 yılında attığım İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan, Gezi Direnişi sürecindeki duruşum ve Sosyalist Enternasyonel’de yaptığım konuşma gerekçe gösterilerek atıldım” dedi.

Ait olduğu yerden ayrılmak zorunda bırakıldığı için üzgün olduğunu dile getiren Üzümcü, “Bu kurumun, sanatçının dünyasını ve sanatın işleyişini anlamaktan uzak zihniyetlerin oyuncağı olmasından endişeliyim” ifadelerini kullandı.

Allah kimseyi şaşırtmasın

İhraç kararının, yanlışların karşısında durma cesaretine sahip olduğunu teyit ettiğini savunan ünlü tiyatrocu, şöyle devam etti: “Acı çeken hangi etnik kökenden, hangi inanıştan, hangi sosyo-ekonomik düzeyden olursa olsun, canı yanan köpek de olsa ağaç da olsa, haksızlığa uğrayan can dostum da olsa, düşmanım da olsa, yanındayım. Haksızlığın ve açgözlülüğün de karşısındayım. Allah kimseyi şaşırtmasın.”

uzumcu-aciklama