(Olgu Kundakçı / Birgün – 26 Ağustos 2015)

Artvin Hopa’da 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel ve heyelan felaketinin nedenlerini Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu BirGün’e değerlendirdi. Kurdoğlu’na göre Karadeniz’de dere yataklarının daraltılması, ormanların yapılaşmayla tahrip edilmesi, denizin doldurulması felakete davetiye çıkardı. Hopa’da gerçekleşen yağış gibi ekstrem yağışların iklim değişikliğiyle daha da artacağına dikkat çeken Kurdoğlu, bu yağışlara karşı önlem alınması uyarısında bulunuyor. Kurdoğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

* Dere yatakları daraltılmasının sel felaketinde rolü var. Dere yataklarının milyonlarca yılda oluştuğunu düşünmeden ortada daracık akan suyun etrafını çevirip, geri kalanını hep imara açtılar. Bu büyük bir hata. Havzayı bir huni gibi düşünün. O huni gibi havzada toplanan sular dar bir boğazdan geçiyor. O dar boğaz da sahil bölümündeki dereler. Biz onları istinat duvarlarıyla kutucuklara almışız. Şiddetli yağış yağdığında bunlar yetmiyor. Doğaya karşı şiddet uygulanması karşılığını böyle sellerle veriyor.

* Doğanın, ormanların yol yapımları ve yapılaşmayla tahrip edilmesi sel felaketlerinin önünü açıyor. Orman olduğu zaman suyun bir bölümü toprağa ulaşmadan ağaçların bünyesinin tutmasıyla atmosfere geri gidiyor. Ormanı kaldırdığınızda yağan yağmurlar toprağın içine giremiyor, yüzeysel akışa geçiyor. Yapılan yollar drenaj kanalı gibi görev görüyor çok fazla su alınca. Alttaki dere yatakları kısa sürede bu kadar suyu boşaltamıyor. Denizlerin doldurulması akan suyun deşarj olmasını zorlaştırıyor, tahribat artıyor.

* Yağan yağmur miktarı azımsanmayacak kadar yoğun. Küresel iklim değişikliği yağış miktarımız toplamda çok değişmedi, ama birim zamanda düşen yağış miktarı çok arttı. Hopa’da gerçekleşen ekstrem yağış dediğimiz yağışlardan biriydi. Normalde 2-3 ayda yağacak yağmur iki saatte yağıyor. Yağmurun tahribat gücü artıyor. Bu ekstrem yağışlar daha da artacak. Planlarımızı ona göre yapmak zorundayız. Durum daha da kötüleşecek, çünkü iklim daha kararsız ve istikrarsız hale gelecek.