(Diken – 27 Ağustos 2015)

Sekiz kişinin hayatını kaybettiği, üç kişinin de kaybolduğu Artvin’in Hopa ilçesindeki sel, kaçak çöp depolama alanını da ortaya çıkardı. Belediyelerin yamacın arkasına döktüğü çöpler, Karadeniz Sahil Yolu’na sürüklendi.

artvin-cop1

Fotoğraflar: DHA

DHA’nın haberine göre, Hopa ilçesi Çamlıköy ve Fener mevkisindeki dağın arka yamacında oluşturulan depolama alanına, Hopa ve Arhavi belediyeleri yıllarca çöp döktü. Bölgede yaşanan sel sonrası taşan yan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı, Karadeniz Sahil Yolu’nda çöp dağları oluşurken, sel sularının sürüklediği çöpler sahil yolu boyunca yayıldı.

artvin-cop4

 

‘Zaman zaman biz de çöp döktük’

AKP’li Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, bölgede yıllar önce oluşturulan depolama alanına kendilerinin de çöp döktüğünü belirterek,“Bu alana daha önceleri çöp dökülmüş. Biz de zaman zaman o alana çöp döktük. Sel sırasında çöpler, sularla sürüklenerek sahile indi. o alanı temizleyeceğiz” dedi.

Arhavi Belediye Başkanı AKP’li Coşkun Hekimoğlu ise, o bölgede yıllar önce çöp depolama alanı oluşturulduğunu savunarak, “Benim dönemimde oraya çöp dökülmedi. O bölgeye çöp dökmeyi uygun bulmadım. Hatta, ‘Dökülen çöpler bir gün sel olursa sahile iner’ diye uyarım da olmuştu. Dediğim maalesef çıktı. Ortada kötü bir görüntü var” diye konuştu.

TMMOB heyeti Hopa’da

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Hopa Belediye Parkı’nda heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Takdiri ilahi hiç değil. Rant ve talan politikalarının sonucu olan çarpık kentleşme ve sağlıksız yapılaşma ile ülkemizde doğa olayları, doğal afet şeklinde yaşanmaktadır.”

Soma’da Fıtrat, Hopa’da takdiri ilahi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun 500 yılda bir yağan şiddetli yağmurdan bahsettiğini hatırlatan ve ‘takdir-i ilahi’ diyerek, hükümetin sorumluluğunu unutturmaya çalıştığını kaydeden Yavuz, “Soma’da 301 madencinin ölümüne, ‘fıtrat’ diyen zihniyet, Hopa’da ‘takdir-i ilahi’ diyebilmektedir. Bu zihniyet devam ettiği sürece su taşkınları ve felaketler devam edecektir” dedi.